10 tipov na zdravé a rýchle desiaty pre deti

Trendy vo výžive
10 tipov na zdravé a rýchle desiaty pre deti

Pripravila: Mgr. Alena Balíková Přídová, hlavná nutričná poradkyňa NATURHOUSE

Zdravá desiata je dôležitá nielen pre dobré sústredenie, ale tiež zabraňuje prejedaniu. Stále viac detí má problémy s nadváhou či dokonca s obezitou. Častou príčinou býva práve absencia desiat, ktorá potom vedie k večernému prejedaniu sa a maškrteniu.

Správna desiata by mala byť zložená zo sacharidov a bielkovín a tvoriť asi 10% až 15% denného príjmu (v závislosti na športovej aktivite dieťaťa). Dôležité je tiež vždy myslieť na dodržiavanie pitného režimu, ktorý aj u detí tvorí 1,5 – 2 l tekutín denne. Najvhodnejšia je čistá voda, ktorú môžete ochutiť citrónom, mätou alebo ovocím, prípadne nesladený zelený alebo biely čaj. Nevhodné sú naopak akékoľvek sladké alebo dokonca energetické nápoje.

Veľkú časť desiaty by mala tvoriť zelenina a ovocie. A to ako u dopoludňajších, tak popoludňajších desiat - olovrantov. S ovocím je to u detí ľahšie je prirodzene sladké, preto im viac chutí. Horšia situácia nastáva u zeleniny, ktorá sa zdá deťom často zbytočná. Rodičia by to však mali vidieť inak a zeleninu aspoň "schovávať" do nátierok, dipov alebo šalátov. Vitamíny A, C a vláknina obsiahnuté v ovocí a zelenine sú totiž pre zdravý rast a vývoj detí absolútne nevyhnutné.

To najlepšie do školy

Nezáleží na tom, či sú domáce desiaty in alebo out, hlavné je, aby sa váš potomok stravoval naozaj kvalitne. Ak desiaty odmieta, skúste mu ich spestriť niečím netradičným. Celozrnným pečivom s tvarohovou nátierkou a zeleninou rozhodne nič nepokazíte. Okrem klasického natretia z toho môžete pripraviť aj "dospelácku" verziu - nátierku dajte do malej mističky ako dip, pečivo a zeleninu nakrájajte na tyčinky, aby si ich deti mohli v dipe namáčať a konzumovať. Okrem tvarohu môžete skúsiť aj dip z cíceru alebo červenej šošovice. Ďalšie slané varianty desiat nájdete v našom článku: Ako na desiaty pre školákov - slané varianty.

Sladkou obmenou môže byť ovocie s jogurtom a domácou granolou, celozrnné či cuketové muffiny s ovocím, ryžové lievance, najlepšie domáce a neprisladzovaná ovocná výživa či husté smoothie alebo ochutený tvaroh. Ďalšie tipy na sladké desiaty nájdete v našom článku: Zdravo desiatovať ide aj na sladký spôsob. Ani v núdzi deťom nebaľte sladké čokoládové tyčinky, ochutené mlieka, tučné salámy alebo hamburgery. Síce v nich tieto pokrmy vyvolajú nadšenie, ale budú po nich unavené a budú mať čoskoro hlad.

Zapojte deti do prípravy

Na pripravovanie desiat nemusíte byť sami, môžete zapojiť i svojho školáka. Spoločne nepochybne zvládnete napríklad sendviče, plnené bagety a pita chleby, zeleninové i ovocné šaláty či domáce sušienky alebo müsli tyčinky.

Desiata, tzv. olovrant, by nemal chýbať ani medzi obedom v škole a domácou večerou. Siahnuť môžete napríklad po mliečnom výrobku s čerstvým ovocím alebo müsli tyčinke bez pridaného cukru, krehkom chlebe so syrom a zeleninou alebo opäť celozrnnom pečive s nátierkou. Aj túto desiatu si deti môžu opäť pripravovať samy. Najprv s vašou pomocou, neskôr to zvládnu aj bez dospelého dozoru.

10 tipov na netradičné a zdravé desiaty pre školákov podľa Aleny Přídové:

1. Pita chlieb s morčacou šunkou, paprikou, jarnou cibuľkou, avokádom a kyslou smotanou.

2. Smoothie z banánu, manga a pomarančovej šťavy + malá domáca sušienka.

3. Veselé dúhové špízy z čučoriedok, hrozna, kiwi, ananásu, mandarínky a jahôd + mliečny produkt.

4. Domáce muffiny z celozrnnej múky so škoricou, jablkami a hrozienkami.

5. Ovsené sušienky so sušeným ovocím + mliečny produkt.

6. Sendvič so sušenou šunkou, rukolou a zeleninou.

7. Celozrnná bageta so syrom cottage + čerstvé ovocie.

8. Wrap s tuniakovou nátierkou, šalátom a zeleninou.

9. Sendvič s údeným lososom, lučinou a šalátom.

10. Šalát s cestovinami, zeleninou a jogurtovým dressingom.

 

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.