Ako nepribrať počas druhej, tretej, či ďalšej vlny covidu

Detoxikácia a chudnutie
Ako nepribrať počas druhej, tretej, či ďalšej vlny covidu

Výživová poradkyňa NATURHOUSE
Štěpánka Kutišová

Na jar sme sledovali, aké veľké množstvo našich priateľov, klientov, či nás samých pribralo počas prvej uzávery, tzv. lockdownu. Teraz už máme k dispozícii aj zaujímavé štatistiky. Vychádza z prieskumu poisťovacej spoločnosti Mutumutu, ktorá v online prieskume zistila, že každý mesiac uzávery nás všeobecne vyjde na jeden kilogram nadváhy naviac. Slováci tak priemerne za posledných sedem mesiacov pribrali 6,5 kg!

muzNEDOSTATOK POHYBU, PREBYTOK DEPRESIE A ÚZKOSTI
Aj keď komentáre odborníkov v oblasti výživy sa zameriavajú najmä na fatálne nedostatočný pohyb, ktorý by mal byť jedným z hlavných spúšťačov týchto neblahých procesov, zaujímavé sú tiež závery výskumu v oblasti duševného zdravia. Podľa Mutumutu sa najviac rozkolísala váha u mladých ľudí do 25 rokov. Dokončené výskumy z jarných mesiacov poukazujú na to, že najmä u mladých ľudí vo veku 18-24 rokov stúpa v súvislosti s tzv. koronakrízou výskyt depresie a úzkosti, a to až o celých 36 % v porovnaní s generáciou 65 plus, ktorá týmito problémami trpela v 13 % prípadov. Tento jav je pomerne prekvapivý aj preto, že je to práve staršia generácia, ktorá je ohrozenou skupinou a často je vystavená nepríjemnej izolácii v chránených ústavoch či nemocniciach.

ROZLADENIE NÁLADY PODPORUJE PRÍRASTOK VÁHY
Podľa popredného psychiatra Dr. Cyrila Höschla je v súčasnosti výskyt depresie trojnásobný a výskyt úzkosti dvojnásobný v porovnaní s predchádzajúcim stavom. Nie náhodou je medzi odborníkmi známe tzv. emočné prejedanie sa, prejedanie z nudy či depresie a ďalšími stavmi psychickej nepohody. Je to nielen zjavný nedostatok pohybu, ale aj prežívanie negatívnych emocionálnych stavov, ktoré v našich telách spustia procesy tvorby stresových hormónov ako je kortizol a adrenalín, ktoré v konečnom dôsledku podporujú ukladanie tuku najmä v oblasti pásu.

POZITÍVNE NÁVYKY VERSUS ZLOZVYKY
snidanePreto sú pri riešení krízy našej štíhlosti, ktorá je ruka v ruke sprevádzaná tzv. koronakrízou, podstatné sprievodné opatrenia, ktorými zdravým spôsobom odventilujeme psychickú nepohodu, teda inak ako nezdravým jedlom, alkoholom, cigaretami (5 % ľudí začalo v tejto dobe prvýkrát fajčiť) a ďalšími nevhodnými zlozvykmi. Nie náhodou znovu a znovu počujeme z úst našich klientov, ktorým sa podarilo výrazne váhu zredukovať, že podstatné je ,,usporiadať si veci v hlave". Preto sa snažme riešiť ich pozitívnym, nie deštruktívnym spôsobom.

OPATRENIA NA PRÍSUN DOBREJ NÁLADY POMÔŽU SCHUDNÚŤ
Rozvíjajme zdravé návyky: relaxujte vo vani plnej prírodných vôní, skoré zotmenie zaháňajte romantikou so sviečkami, pred spaním skôr vypnite počítač či televíziu a namiesto toho si pusťte relaxačnú hudbu, naučte sa už konečne meditovať či praktizovať autogénny tréning, pusťte si online kurzy jogy či domáceho posilňovania ... Vráťme sa k veciam, ktoré nám v živote robili radosť, potom sme na nich nemali čas, a teraz sa napríklad aj vďaka koronakríze, a snáď aj väčšiemu prísunu osobného času, k nim môžeme vrátiť.

HLBOKÝ NÁDYCH A VÝDYCH PROTI PREŤAŽENIUnadech
Iste, nie každý má viac času a rodičia riadiaci on-line výučbu svojich ratolestí by mohli o záprahu až do večera rozprávať. Veciam však nepomôžeme prílišným tlačením na pílu, každá kratšia prestávka, ktorá nám umožní sa aspoň niekoľkokrát zhlboka nadýchnuť, môže veci pozitívne posunúť vpred. Nechcime byť dokonalí, buďme spokojní aj s maličkosťami, ktoré život v obmedzených podmienkach ponúka, a radujme sa z drobností. Pustite si komédiu, vyhľadávajte vtipy a príležitosti sa zasmiať.

REDUKCIA STRESOVÝCH HORMÓNOV OVOCNÝMI DESIATAMI
Výborne, a teraz s odľahčenou náladou budeme oveľa bližšie aj k správnym stravovacím návykom, ktoré nedovolia ručičke váhy vychýliť sa smerom nahor. Predovšetkým, nedostatok pohybu musíme kompenzovať nižším energetickým príjmom a pochopiť, že je potrebné jesť odľahčenú, kaloricky nepríliš bohatú stravu. Dosiahneme toho orientáciou na jedlá s vysokým podielom vlákniny, bielkovín a vody. Udržujeme si stabilnú hladinu cukru v krvi najmä konzumáciou ovocných pochúťok, ktoré pomáhajú teraz vysoko zaťažovaným nadľadvinkám neprodukovať prebytočný kortizol len preto, že musia kompenzovať našu nedôslednosť a nepravidelnosť v stravovaní.

VLÁKNINA V AKCII
fibrokiKyslomliečne výrobky, ako sú jogurty, kefíry či cmar v neochutenej verzii môžu tiež prispievať k pocitu väčšieho pokoja a vyrovnanosti. Odporúčame ich kombinovať s výrobkami rady Fibroki, či už s granulovanou vlákninou alebo vlákninovými sušienkami. Spoločne tvoria úplne uspokojivú formu desiaty či dezertu, ktorými doplníme konzumáciu prevažne surového ovocia.

REDUKUJEME KALÓRIE, ODVÁDZAME TUKY
Obsah kalórií sa snažíme tiež zredukovať tým, že časť nášho obedového či večerného taniera vždy zaplníme ľubovoľnou zmesou zeleniny, či už vo forme šalátu, oblohy, dusenej, grilovanej či nakladanej zeleniny. Ďalší podiel vlákniny v zelenine pomáha prirodzene odvádzať tuky, fytochemikálie prospievajú celkovému metabolizmu. V prípade živočíšnych bielkovín sa snažme vyhľadávať tie s nižšou tučnosťou, takže namiesto bravčového sa poohliadneme po morčacom, kuracom mäse či králikovi. Obmedzte konzumáciu syrov, pretože spravidla vždy ide o potraviny s vyššou tučnosťou.

BYLINKY PROSPIEVAJÚ IMUNITE I CHUDNUTIU
Kombináciou ovocia, zeleniny, vlákniny, vhodného korenia a tiež bylín sa snažíme efektívne zapôsobiť nielen na stav nášho metabolizmu, ale aj na imunitné procesy a riadne ich podporiť. Preto vyhľadávajme potraviny a výživové doplnky s obsahom bazy čiernej, ženšenu, zázvoru, tymianu, skorocelu, borovice prímorskej a ďalších. Široký sortiment prírodných produktov nájdete na e-shope Naturhouse. Tu sme tiež pripravení plniť vaše priania a pomôcť vám schudnúť kilogramy nazbierané za súčasnej krízy - a to aj za stavov uzávery, karantény či obmedzených možností pohybu a pravidelných návštev našich poradní.

REDUKČNÉ PROGRAMY BASIC A INTENSIVE NA TUKY I ODVODNENIE
program tukPreto sme pripravili redukčné programy na domáce chudnutie, ktoré nájdete v sekcii Redukčné programy, a to vo verzii Basic či Intensive. Aj na diaľku sa snažíme programy pre vás čo najviac individualizovať a zohľadňujeme potreby klientov s prebytočnými tukmi či s problémami s hydratáciou. Ak neviete, aký problém je u vás prevažujúci, výživová poradkyňa poradne Naturhouse je telefonicky pripravená pomocou návodných otázok orientačne odhaliť slabinu, na ktorú je potrebné sa obzvlášť zamerať. Konkrétnu odpoveď potom nájdete samozrejme pri detailnom bioimpedančnom meraní, ktoré získate zadarmo na našich pobočkách. Súčasťou týchto redukčných kúr sú okrem množstva bylinných ingrediencií, ktoré budete počas redukcie užívať, aj stravovacie plány a sada návodných receptov.

U nás v NATURHOUSE Vám nielen poradíme, ako na chudnutie, ale získate aj veľa receptov na jednoduchú prípravu skvelých jedál. Niet na čo čakať, čo myslíte? Podporte svoje zdravie pomocou NATURHOUSE. Tieto redukčné programy si môžete objednať na pobočkách NATURHOUSE u vašich výživových poradcov alebo priamo na E-SHOPE NATURHOUSE.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.