Ako schudnúť tak, aby vám krásna postava vydržala

Detoxikácia a chudnutie
Ako schudnúť tak, aby vám krásna postava vydržala

Leto už nám klope na dvere a vás možno čoraz častejšie napadá otázka – ako čo najrýchlejšie schudnúť do plaviek? Podľa nás ale odpoveď nie je v rýchlom chudnutí, ako skôr v zdravom životnom štýle, ktorý vám prinesie nielen krásnu figúru, ale aj mnoho ďalších benefitov.
Či už potrebujete schudnúť brucho, vyrysovať postavu alebo sa zbaviť prebytočných kíl na stehnách, poradíme vám nielen v oblasti výživy, cvičenia ale napríklad aj psychiky.

Efektívne chudnutie neznamená rýchle chudnutie

Efektívne chudnutie je také, ktoré vám nezničí zdravie a hlavne sa vám pri ňom zhodené kilá nevrátia rýchlosťou blesku zase späť. Nemá preto zmysel sa v záujme chudnutia rýchlo púšťať do drastických diét, morenia sa v posilňovni a iných metód. V lepšom prípade sa pri rýchlych diétach dostaví 'iba' jojoefekt, môžete si ale privodiť aj najrôznejšie zdravotné problémy.
● Udržateľné chudnutie by malo priniesť výsledky aj mimo plavkovú sezónu.
Dosiahnete to tým, že:
● budete jesť vyvážene a s ohľadom na dostatok živín
● zaradíte v zdravej miere pohyb a nastavíte si v hlave splniteľné ciele 
Výsledky síce nie sú cez noc, ale vaše telo vám rozhodne poďakuje. 

ZAČNITE CHUDNÚŤ

Aké sú riziká drastického chudnutia?

Či už pre rýchle chudnutie zvolíte akúkoľvek stratégiu, napríklad niektorú zo zaručených diét, či príliš veľkú fyzickú aktivitu, nepriaznivé vedľajšie účinky na seba nenechajú príliš dlho čakať. Aj v tomto prípade totiž platí, že všetkého veľa škodí.

Každý z nás potrebuje na fungovanie vybalansovaný príjem živín. To ale množstvo rýchlych diét rozhodne nespĺňa. Riziká drastického znižovania váhy tak môžu byť:
● bolesti hlavy, zápcha, únava, strata svalov či žlčníkové kamene

Tými trpelo podľa zahraničnej štúdie až 25 % tých, ktorí schudli veľké množstvo svojej váhy počas krátkej doby. Prílišná aktivita potom môže viesť napríklad k únavovým zlomeninám.

 A jedno riziko za všetky - zaručené návody na to, ako schudnúť rýchlo stehná, brucho aj akúkoľvek inú časť, môžu byť síce funkčné, ale určite nie je možné ich držať dlhodobo (viac ako rok), a preto obvykle nemajú dlhodobý efekt.

Aké výhody vám prinesie udržateľné chudnutie?

Najväčším benefitom pozvoľného, racionálneho chudnutia je predovšetkým to, že akonáhle si osvojíte svoju rutinu, tak:
● nebudete počítať dni do konca diéty
● ľahko si zdravé návyky prenesiete aj do obdobia po aktívnom chudnutí a váhu si udržíte
● vďaka tomu, že nebudete hladovať a prepínať sa, tak pravdepodobne pocítite aj zlepšenie celkového stavu. Koniec únave a vyčerpaniu alebo nadmiere stresu.

So zdravými návykmi dôjdete najďalej

Práve zdravé návyky sú jedným z hlavných kľúčov k tomu, aby ste dokázali váhu nielen znížiť, ale hlavne zabrániť tomu, aby ste v momente ukončenia diéty a dosiahnutia pôvodného cieľa, nevyjedli celú chladničku a mrazničku zároveň.

Práve preto v Naturhouse zostavujeme jedálničky klientom tak, aby ich jedlo naozaj bavilo. Pestro, z dobrých surovín a podľa individuálnych chutí klienta.

Pohybom k vytúženej váhe

Chýbať nesmie samozrejme ani pohyb. Schudnúť bez cvičenia síce ide, ale zaradiť pravidelný, hoci len ľahký pohyb do týždenného programu, určite nie je na škodu. Naopak.

Často u nás počujeme, že ľudia nemajú na pohyb či nejaký šport vôbec energiu a čas. Lenže práve pohyb môže v organizme naštartovať vlnu reakcií a tým priniesť množstvo novej energie. A čo sa týka času? Nie je potrebné tráviť každý deň vo fitku.
Veľakrát totiž pomôžu malé zmeny, napr. to, že do práce pôjdete pešo alebo pôjdete na bicykli.

Zvýšenie fyzickej aktivity navyše motivuje telo, aby spaľovalo pri svojom fungovaní viac kalórií.

Faktom ale je, že obľúbené dogma, kedy stačí pridať pár desiatok minút cvičenia a potom tréning hneď zajesť „junk foodom“, vám odpoveď na to, ako zaručene schudnúť, rozhodne nedá. Cvičením a pohybom sa totiž dá zhodiť zhruba 10 – 30 % kalórií získanej potravy.

Aký pohyb sa najviac hodí pri znižovaní váhy?

A čo teda pomáha na chudnutie? Ideálne rovnováha.
● kvalitné živiny (zdravé pestré jedlo)
● vhodne zostavený jedálniček
● a k tomu aj nejaký pohyb

Stačí trebárs vyraziť rýchlochôdzou na prechádzku so psom, zájsť na lekciu jogy či kruhový tréning. V prípade veľkej nadváhy sa optimálne hodí plávanie.

Pokiaľ naozaj nemáte čas či možnosti na návštevu fitness štúdia či napríklad bazénu, vždy sa môžete pretiahnuť aj doma. Nemusíte kvôli tomu ani hneď googlit rotopéd. Bude vám stačiť len mobilný telefón a eventuálne nejaká tá podložka.

Jedzte múdro a vyvážene

Ako už sme si ale povedali, najdôležitejšou súčasťou efektívneho chudnutia je strava. A nezáleží na tom, či chcete schudnúť 5 kg alebo 20 kg, brucho a stehná alebo jednoducho len vyrysovať postavu.

Nestačí len vynechať pár jedál a hneď si hovoriť, v akom ste kalorickom deficite. Aj strava pri chudnutí by mala obsahovať všetky zložky. Teda tuky, bielkoviny, sacharidy, vlákninu atď.

Pozor! Častým problémom nielen našich klientov je aj nepravidelné a nedostatočné množstvo jedla a nedostatočný pitný režim.

 

V optimálnom prípade je vhodné jesť pravidelne v priebehu celého dňa, nie zjesť jedno veľké jedlo za deň a potom nič.

Nie je tiež výnimkou, že pri individuálnej konzultácii s klientom zistíme, že v skutočnosti je naopak málo, a práve preto sa mu nedarí schudnúť. Kvalitne spracovaný diétny plán totiž nie je o tom, že hladujete.

Zabudnite aj na jednostranné diéty, v ktorých jete napríklad len ovocie alebo iný druh. Telo je zložitý organizmus, ktorý potrebuje balans.

Je tu tiež množstvo potravín, ktoré sa na prvý pohľad tvária veľmi zdravo, no pritom chudnutiu nepomáhajú. Sú to napríklad light verzie potravín, ovocné džúsy atď. Čerstvé smoothies sú síce plné živín, ale vďaka tekutej forme vás príliš nezasýtia a vy tak čoskoro budete mať zase hlad. Zároveň pri popíjaní smoothies často skonzumujete oveľa viac, než len odporúčanú hŕstku ovocia na desiatu.

V čom vám pomôže profesionálne zostavený jedálniček Naturhouse?

Zostavenie správneho jedálnička pre efektívne chudnutie môže byť náročné a v rukách laika je tu priestor na množstvo zbytočných chýb či generalizácií.

Preto v Naturhouse zostavujeme jedálničky na mieru presne podľa požiadaviek klienta.
● Pýtame sa ho na jeho chute, štýl fungovania cez deň aj možnosti prípravy. Vždy tak nájdeme tú správnu cestu k vytúženej váhe pre všetkých, či už sa jedná o vysoko vyťažených manažérov, až po človeka, ktorý chodí na smeny.

Okrem stravy je však vhodné sa zamerať aj na vhodné doplnenie niektorých prvkov, ktoré je zložité získať v požadovanom množstve bežným jedlom. Práve ich nedostatok totiž môže viesť k tomu, že chudnutie nejde tak rýchlo alebo hladko, ako by ste si priali.

Mozog nechudne? Ale kdeže…

Už teda viete, že chudnutie bez cvičenia nie je úplne najzdravšia cesta a že veľkú porciu znižovania hmotnosti ovplyvňuje jedlo. Ako je to ale s tým nadpisom? Nemusíte sa určite báť, že by s každým zhodeným kilom zmizol aj kúsok vašich vedomostí či spomienok.

Aj keď, pokiaľ mozog nemá dostatok živín, nemôže fungovať tak ako má a dochádza práve i k zníženiu mozgovej kapacity. Ale primárne sme chceli spomenúť to, že okrem vyváženej stravy má veľký vplyv aj psychika.

Zmena v mentálnom nastavení totiž môže mať veľký vplyv aj na úbytok centimetrov v páse, nielen na náladu.

Niektorí odborníci dokonca uvádzajú, že správne nastavenie hlavy môže hrať veľkú úlohu v tom, či bude chudnutie nielen do plaviek úspešné.

Znižovanie váhy by nemalo byť kľúčom k sebaláske či prijatiu toho, aký ste. Motiváciou by tiež určite nemal byť niekto iný – jednoducho preto, že nikto iný okrem vás chudnúť nebude.

Aj keď sú naše nutričné plány zostavené s maximálnym ohľadom na klienta, celý proces môže byť náročný. Znamená to totiž zmenu starých návykov. A pokiaľ napríklad chudnete z veľkej váhy, jedná sa aj o zmenu identity. 

Myšlienky síce nemajú kalórie, ale ovplyvňujú mnoho

Dôležité je aj to, ako celý proces prijmete. Keď budete vstupovať do diéty s pocitom, že to bude hrozné obdobie, pravdepodobne sa budete trápiť a čoskoro z neho vypadnete. Oveľa lepšie je vnímať chudnutie ako niečo pozitívne. Uvidíte, že vám všetko pôjde lepšie.

Schudnúť 10 kg za 3 dni? Ide to, ale…

… my v Naturhouse skôr odporúčame nastaviť si realistické a zdravé ciele. Nie je nič horšieho, než keď človek plní všetky položky plánu a na konci nezíska odmenu v podobe splnených míľnikov. To na motivácii príliš nepridá. Preto odporúčame mať realistické očakávania a ísť skôr krôčik po krôčiku až k vysnenému číslu na váhe. Ideálnou a zdravou mierou chudnutia sa udáva cca 0.5 kg až 1 kg za týždeň.

Spánkom k zdravej váhe

Výživa, psychika, primeraný pohyb. Čo teda ešte pomáha na chudnutie?
Rozhodne dostatočný spánok. Chudnutie je energeticky náročný proces. A aby telo mohlo aktivovať všetky postupy, potrebuje byť oddýchnuté. 

Preto nezabúdajte na kvalitný spánkový režim. Určite nie je vhodné sa tesne pred spaním napchať jedlom, ale ani nie je vhodné líhať k spánku s prázdnym žalúdkom.

Jedna zo zahraničných štúdií dokonca uvádza, že keď skupina ľudí, ktorí sa snažili schudnúť, obmedzili svoj spánok, ich váhový úbytok bol o 55 % menší.

Nevyspatý mozog navyše hľadá niečo, vďaka čomu by ste sa cítili lepšie – teda napríklad dezert, nezdravé jedlo atď., a má tendenciu robiť rovnako zlé rozhodnutia, akoby bol pod vplyvom alkoholu.

Optimálnym množstvom spánku je všeobecne známe rozmedzie 7 – 9 hodín. Neznamená to teda, že by ste počas spania nutne chudli, ale bez dostatku spánku to pôjde veľmi zle.

Záver

Dnešný článok vám síce neukázal zázračné riešenie, ako schudnúť rýchlo a bez námahy. Chudnutie môže byť výzva, ale aj pekný zážitok. A keď sa do toho pustíte poriadne, určite si čoskoro budete užívať nielen menšiu veľkosť oblečenia, ale aj zdravší a spokojnejší život. A o ten predovšetkým ide.

ZAČNITE CHUDNÚŤ

 

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.