Čo by mal vedieť každý, než vezme regály s alkoholom útokom

Detoxikácia a chudnutie
Trendy vo výžive
Čo by mal vedieť každý, než vezme regály s alkoholom útokom

imunitaVyzerá to, že si väčšina národa úplne neuvedomuje, že hlavná zbraň v tejto dobe boja s COVIDom je imunita. Napriek tomu vidíme na sociálnych sieťach množstvo postov s fotkami ľudí prelievajúcich si hrdlá najrôznejšími alkoholickými nápojmi či nakupujúcich v obchodoch s plnými nákupnými vozíkmi alkoholu. Veľa múdrych hláv namietne, že slivovica je predsa dezinfekcia a že víno je dobré na krvinky alebo pivo dodáva vitamín B. Ako je to ale v skutočnosti? Čítajte viac od Soni Lovichovej, hlavnej výživovej poradkyne Naturhouse.

Imunita verzus alkohol
Imunita je schopnosť organizmu odolávať vnútorným aj vonkajším negatívnym vplyvom. A alkohol rozhodne negatívnym vplyvom je. Nie je pre telo prirodzenou potravou, aj keď pochádza z fermentovaných potravín. Väčšia konzumácia alkoholu preto predstavuje riziko oslabenia imunitného systému.

Akú reakciu alkohol v tele vyvoláva
alkohol-imunitaAlkohol, mimo to, že ovplyvňuje zažívanie, vyvoláva v tele reakciu podobnú odozve na infekciu. Vyplavuje tzv. cytokíny spôsobujúce chronické poškodenie orgánov. Ďalším negatívom pri väčšej konzumácii alkoholu je jeho vplyv na metabolizmus ďalších živín, vitamínov a minerálnych látok. Alkohol navyše organizmus dehydruje a narušuje tak hospodárenie organizmu s vodou. Znižuje produkciu antidiuretického hormónu v mozgu zodpovedného za stratu vody močom. A takto z neho odvádza vitamíny, minerály a ďalšie prospešné látky (najmä vápnik, horčík, mangán, fosfor, draslík a zinok). Naopak k niektorým vitamínom sa organizmus začne správať tak, ako by ich mal nadbytok a začne ich z tela vylučovať obličkami, ako napr. kyselinu listovú. Môže nastať pokles vstrebávania kyseliny listovej v čreve a zníženie aktivácie imunity.

Čo je kľúčom k pevnej imunite
ovoci-zeleninaKľúčom k pevnej imunite je zdravie črevného mikrobiómu. Naše telo v sebe ukrýva miliardy prospešných baktérií, ktoré sa s nami vyvíjajú. Tvoria našu obranyschopnosť a fungovanie imunitného systému. Aby bol mikrobióm kvalitný, musíme ho správne živiť. Pestrá strava s vysokým podielom zeleniny, ovocia a vlákniny je tou správnou cestou. Vláknina, strukoviny, kefíry a kyslé potraviny (nie v podobe alkoholu) v spojení s vitamínmi sú správnou zásobárňou pre telo. Odborníci konkrétne odporúčajú sústrediť sa na vitamíny C a D. Čo sa alkoholu týka, ten nemá takmer žiadnu výživovú hodnotu. Chýbajú mu vitamíny, väčšinou i minerály a bielkoviny .A potom sa môžeme snažiť jesť akokoľvek zdravo, "pchať sa" vitamínmi. Stačí pár pohárikov a snaha bola zbytočná. Takže čo si namiesto popíjania napríklad zacvičiť? Je dokázané, že cvičenie znižuje úroveň stresu, ktorý zvyšuje náchylnosť k infekciám a oslabuje imunitu. Veď nemusíme zrovna "makať" ako horolezci. Stačí tak málo. Celkovo vzaté: zdravý životný štýl sa hovorí tomu, čo buduje silný imunitný systém. A v zdravom tele zdravý duch.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.