Čučoriedky nad zlato

Trendy vo výžive
Čučoriedky nad zlato

Výživová poradkyňa Naturhouse Štěpánka Kutišová

KONZERVÁCIA ČUČORIEDOK MRAZOM A POSILNENIE ANTIOXIDANTOV
S tým, že čučoriedky vystavíme mrazu, aby nám dlhšie vydržali a boli tak dostupné počas celého roka, si nemusíme robiť starosti. Toto ovocie je tak silným adaptogénom, ktorý sa vie geniálne prispôsobiť každej situácii, a to vrátane lesných požiarov, že počas zamrazovania ešte posilní svoje antioxidačné schopnosti. Beztak sú tieto skutočne mimoriadne. Vysoký obsah účinných farbív obsahujúcich antokyány, antokyanidíny, polyfenoly, dimetyl resveratrol a ďalšie polyfenoly ich nominuje na kráľa uchádzačov v nepísanej súťaži - kto potlačí a zneutralizuje viac voľných radikálov brázdiacich našim organizmom a vytvárajúcich priestor pre radu civilizačných chorôb vrátane starnutia.

ČUČORIEDKY PROTI NÁDOROM A FORMY KONZUMÁCIE
boruvkyJedným takým strašiakom je v civilizovanom svete rakovina. S čučoriedkami v ústach však získate rovnocenného súpera vybaveného k jej potlačeniu a pravdepodobne nenájdete žiadny jej druh, ktorý by sa ich pozitívnemu účinku vymykal. Pripomíname, že požiare je potrebné riešiť včas a teda s ich konzumáciou neotáľame ani jediný deň a už dnes si pripravíme lahodné smoothie, čučoriedkový kokeil, čučoriedkovú zmrzlinu, raw čučoriedkový koláč či inú zdraviu prospešnú dobrotu. Vyskúšajte napríklad jednoduchý chia puding s rastlinným mliekom, čučoriedkami, chia semienkami a lyžičkou medu či PECVA sladidlom.


ČUČORIEDKY A DIABETES

Už naše babičky diabetičky si šuškali o vplyvoch sušeného čučoriedkového lístia, z ktorého si pripravovali čaj na zníženie a stabilizáciu hladiny krvného cukru. Tento fakt bol potvrdený. Listy obsahujú glukokiníny. To sú látky, ktoré uľahčujú uvoľňovanie inzulínu z pankreasu a mierne zvyšujú jeho tvorbu. Listy tiež obsahujú pomerne veľké množstvo mystillinu, ktorý zlepšuje využitie cukru. Niekedy sa mu hovorí rastlinný inzulín. Množstvo cukru v krvi však pomáha regulovať aj pterostilben, jeden z čučoriedkových antioxidantov, ktorý pracuje podobne ako lieky predpisované na znižovanie škodlivého cholesterolu. Čučoriedkové extrakty sú významným spojencom aj proti ďalším diabetickým problémom, ako je diabetická neuropatia, nefropatia a retinopatia.

BYSTRÉ OČI S ČUČORIEDKAMI
boruvky - ociZaujímavým bonusom čučoriedok je, že ani varenie a tepelná úprava ich nedokáže odzbrojiť a aj naďalej nám pomáhajú. Tak to bolo aj za druhej svetovej vojny, v ktorej bol britským letcom podávaný čučoriedkový džem a ten, ako sa ukázalo, zlepšoval ich schopnosť videnia za šera. Čučoriedkový výťažok posilňuje kapilárne cievy a uľahčuje prísun okysličenej krvi do sietnice. Preto je tiež užitočný pri riešení degeneratívnych ochorení sietnice, ako je retinopatia, rovnako tak je podstatný pre potlačenie makulárnej degenerácie a katarakty - zákalu očnej šošovky a glaukómu spôsobeného vysokým vnútroočným tlakom.

ZAVODNENIE A ČUČORIEDKY
FluicirČučoriedkového vplyvu na zdravie ciev a kapilár využijeme aj v prípade redukcie nadváhy, zvlášť vtedy, ak je sprevádzaná zadržiavanou tekutinou a tvorbou skrytého lymfedému. Väčšie okysličenie, zlepšený obeh a aktivácia kolobehu tekutín umožňuje obohatiť zdravo použitý jedálniček o látky napomáhajúce uvoľneniu a vylúčeniu zadržiavanej tekutiny spolu s množstvom naviazaných toxínov. Ampulky FLUICIR sú stálicou sortimentu Naturhouse a podobne využívame vplyv čučoriedok aj vo vrecúškach CELLULIT. Srdcovo-cievne zdravie posilníme protizápalovými účinkami čučoriedok, ktoré zdravo riedia krv, lebo znižujú množstvo toxínov v tele a dokážu taktiež uvoľňovať ťažké kovy.

ČUČORIEDKAMI NA ZDRAVÝ MOZOG I ČREVÁ
Ani tí, čo riešia tráviace ťažkosti, však neprídu skrátka. Čučoriedka trávenie zlepšuje, chráni sliznicu tráviaceho traktu, pomáha rozpúšťať žlčníkové aj obličkové kamene, a tak zápalové ochorenia čriev, močového mechúra, vredových chorôb i chronická bronchitída, zápaly ďasien a hrdla sú čučoriedkami riešiteľné. Spojenie čriev, nervovej sústavy a mozgu je preukázané. Snáď aj práve preto sú čučoriedky fantastickou potravinou pre zdravý mozog a psychickú pohodu. Čučoriedky pomáhajú vyrovnávať sa so stresom a jeho dôsledkami, a to vrátane posttraumatického stresového syndrómu, snáď ešte dokonca lepšie ako predpisované lieky na zvýšenie sérotonínovej produkcie.

 HRRRRRRRRRRR NA NICH !!!!!!!!!!!

 Dosť dôvodov na to, aby sme sa ešte na konci čučoriedkovej sezóny nimi dostatočne zásobili a hlavne ich pravidelne konzumovali.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.