Granátové jablko

Trendy vo výžive
Granátové jablko

Hovorí sa mu plod lásky alebo kráľ ovocia. Od nepamäti ho rôzne kultúry považujú za symbol plodnosti, krásy a večného života. Dokonca vraj i Eva v raji odtrhla zo stromu práve granátové jablko. Superovocie s červenými zrniečkami, ktoré je priamo ako granát nabité živinami, patrí medzi najzdravšie ovocie na Zemi.

Sezóna granátových jabĺk je od septembra do februára. Zrelé granátové jablko poznáte podľa červenožltej alebo až tmavočervenej šupky. Vyvarujte sa plodom s príliš vysušenou šupkou, ktoré sú už prezreté a jadrá sú najskôr tvrdé a suché. Doma pri izbovej teplote vám granátové jablko vydrží asi týždeň, v chladničke až mesiac. Konzumujú sa semená a ich červený, šťavnatý a sladký obal.

Výživové hodnoty potvrdia, prečo je elixírom zdravia

Obsahuje 7 g vlákniny, 3 g bielkovín, 30% ODD vitamínu C, 36% ODD vitamínu K, 16% ODD kyseliny listovej a 12% ODD draslíka. Jedna šálka zrniečok má cca 24 g cukru a 144 kalórií.

Dve rastlinné zlúčeniny sú však extrémne dôležité. Šťava a šupka granátového jablka oplývajú punicalagínmi, ktoré sú nabité antioxidantmi. Granátové jablko obsahuje dokonca viac antioxidantov, než má zelený čaj alebo víno. Semienka potom obsahujú olej plný kyseliny punicovej, podporujúci redukciu tuku, a aj keď sú trpké, pomáhajú znížiť pocit hladu, a tým zvýšiť pocit sýtosti.

Toto ovocie je zo 77 % tvorené vodou. Obsahuje aj provitamín A (betakarotén), vitamín E a minerály ako zinok, železo, draslík, fosfor, horčík, vápnik a ďalšie.

Pozitívnych účinkov granátového jablka je toľko, že zmienime len tie hlavné:

1) Zdravé srdce a dobrý krvný tlak

Šťava z granátových jabĺk znižuje riziko srdcových ochorení. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú telu zbavovať sa cholesterolu, a tak udržiavať zdravé srdce. Pôsobí ako prevencia proti srdcovým chorobám a znižuje krvný tlak, ktorý je hlavným rizikom pre vznik srdcových chorôb. Vďaka množstvu draslíka pomáha predchádzať vysokým hodnotám systolického aj diastolického tlaku.

Kvôli zlému životnému štýlu sa naše tepny upchávajú zlým cholesterolom, a tým sa zmenšuje priechod krvi. Kyselina punicová dokáže znížiť hladinu triglyceridov a zlepšiť tak ich pomer v porovnaní s HDL. Šťava z granátového jablka znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, pomáha v boji proti oxidácii cholesterolu.

2) Prevencia rakoviny, boj proti voľným radikálom
Šťava z granátového jablka pôsobí ako prevencia v boji proti rakovine prostaty u mužov a rakovine prsníka u žien. Má totiž veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji proti rakovine. Redukuje aj voľné radikály spôsobujúce starnutie buniek.

3) Zlé trávenie
Vláknina z granátového jablka napomáha zdravému tráveniu a udržuje naše črevá v dobrom stave. Najlepší účinok dosiahnete, ak zjete granátové jablko vrátane bieleho obalu okolo semienok. Protizápalové účinky granátového jablka ovplyvňujú aj tráviaci trakt. Vhodná je ich konzumácia pri infekčnej hnačke, plynatosti a črevných kŕčoch. Znižuje tvorbu žalúdočných kyselín a upokojuje podráždený žalúdok.

4) Poruchy metabolizmu
Granátové jablko je účinným pomocníkom aj pri dne, zvýšenej hladine kyseliny močovej a obezite. Dokáže bojovať s odpadom metabolizmu.

5) Anémia
Granátové jablko dodáva nášmu telu i železo, ktoré pomáha proti chudokrvnosti. Ďalej obsahuje aj významné množstvo medi, ktoré uľahčuje vstrebanie železa.

6) Pri cvičení
Športovci ocenia granátové jablko v boji proti únave. Zlepšuje totiž priechod krvi, a tým aj náš výkon. Vďaka vysokému obsahu sacharidov dodá telu energiu počas cvičenia, a preto je dobré ho zaradiť do jedálnička ako zdravú desiatu pred cvičením.

7) Infekcie a baktérie
Granátové jablko má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Tie účinkujú proti bežným ochoreniam ďasien a kvasinkovým infekciám. Látky, ktoré obsahuje, bojujú proti niektorým druhom baktérií i kvasiniek Candida albicans.

8) Erekcia a plodnosť
Pravidelné pitie šťavy podporuje erekciu a možno ju teda označiť ako prírodnú Viagru. Šťava z granátového jablka pomáha u cirkulácie krvi, a tým zlepšuje aj erekciu.

Čo viac dodať. Potenciál „kráľa ovocia“ je veľký. Doprajte si teda aspoň 3 dcl šťavy z granátového jablka denne. Vaše telo vám určite poďakuje.

Ak si neviete rady, ako sa správne dostať k zrniečkam granátového jablka, pozrite sa na krátky video návod: https://www.youtube.com/watch?v=w3JFSdPgWg4

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.