Hurááá jar

Trendy vo výžive
Sezónne recepty
Hurááá jar

Hurááá jar. Využite jarnú energiu na nové začiatky či zmeny a motivujte sa.

Tiež vám prišla táto zima dlhá, studená a únavná? Nám teda áno. Moc sa tešíme na jarné slnečné počasie a ani nám nebude vadiť sem tam nejaký ten dáždik. Jar je prebudením nielen pre rastliny, zvieratá, náš šatník, ale aj pre nás samotných. Pekné dni totiž dokážu vyložene nabiť pozitívnou energiou.

Na každého ale jar nemusí pôsobiť pozitívne. A takých ľudí tiež nie je málo. Ako na to, aby sme lepšie zvládali prechod z dlhej zimy a krátkych dní do teplejšieho počasia?

"Vždy som bola celkom akčná, mala som rada, keď sa mi niečo podarilo. Hlavne, že to je prospešné pre mňa samotnú, a tiež v mnohých ohľadoch môjmu blízkemu okoliu, priateľom, kolegom. Ja som s jarnou únavou vždy bojovala tak, že som si urobila jarný ,,TO DO LIST''. Spísala som si veci, ktoré ma strašili trebárs už na jeseň alebo zimu a chcela som ich zmeniť. Myslím si, že každý máme nejaké svoje koníčky. Niekto viac, niekto menej."

Ako na to?

Spíšte si zoznam konkrétnych pracovných alebo radostných súkromných činností, ktoré chcete ten daný deň, týždeň, mesiac urobiť, a poskladajte si ich podľa vašich časových možností a priorít. Na papieri je to jasnejšie a zrozumiteľnejšie ako v predstavách v hlave. Potom sa do toho obujte, jedno po druhom. Predovšetkým sa v pokoji zamyslite, čo potrebujete ten konkrétny deň urobiť a čo by ste radi urobili len tak pre seba.

Pomáha napríklad pustiť sa do tých najmenej atraktívnych povinností hneď ráno. Nemusíte potom už na to celý deň myslieť, neprenasleduje vás to, a ešte ušetríte mentálnu energiu. Napríklad aj pre partnera, rodinu alebo priateľov.

Motivujte sa.

Veľmi dôležitý je moment, kedy si uvedomíte potrebu zastaviť sa vo svojom živote a načerpať novú energiu. Dnešný rýchly a hektický životný štýl nám tú možnosť úplne nedáva, pretože sa nachádzame v jednej veľkej slučke neustáleho stresu a napätia. V práci sú na nás kladené maximálne nároky. Všetci sa boja zlyhania a straty miesta. Podnikatelia majú obavu, že prídu o zákazky alebo v dnešnej dobe aj o firmu.

U žien sa berie takmer ako samozrejmé, že budú perfektné matky, manažérky, dcéry, manželky a ešte pri tom budú plné optimizmu, úsmevu a pochopenia. Skúste sa na chvíľu len tak zastaviť. Nemusíme byť predsa pod vplyvom svojho okolia a plniť na 100 % všetko, čo sa od nás čaká. Nemusíme byť dokonalé.

Dôležité je predsa aj to, aby ste si dokázali urobiť čas samy na seba, venovali sa svojim záľubám, tomu, čo vás baví a napĺňa. Jedine šťastná a spokojná žena dokáže urobiť šťastnou aj celú svoju rodinu a svoje okolie. Nie je dôležité, či máte doma upratané. Hlavné je, či si dokážete nájsť vo svete každý deň niečo pekné, čo vám urobí radosť.

Jar a chudnutie? Prečo nie.

Telo cez zimu odpočívalo a teraz by malo mať väčšiu chuť viac pracovať. Metabolizmus sa krásne prebúdza, slnko nám dáva akýsi doping energie, dobrej nálady a optimizmu.

Rozhodli ste sa začať s chudnutím a neviete ako na to? Všade nájdete veľa rád, ako zmeniť jedálniček, lenže vám ide z tej záplavy hlava okolo? Ako sa v tom nestratiť? Skúste začať jediným malým krôčikom. Napríklad, že si ráno nenachystáte do fľaše vodu so šťavou, ale len čistú vodu.

Na Slovensku je 37 pobočiek NATURHOUSE, v ktorých vám radi poradíme ako na to . Ak klient spolupracuje a snaží sa dodržiavať odporúčania svojho výživového poradcu, prichádza zdravé a trvalé schudnutie. Keď už raz chcete začať, je dôležité si uvedomiť dôležitú vec. Opakované chudnutie ide spravidla horšie ako predchádzajúce pokusy. Naše telo si všetky naše pokusy dobre pamätá a nemusí na tie predošlé úspešné tak dobre reagovať.

Predstavte si, že do vás niekto narazí na prechádzke a ospravedlní sa. Vy mu to odpustíte, ale pri ďalšej prechádzke do vás opäť niekto drcne a potom ešte niekoľkokrát. To už vás určite naštve. A úplne rovnakým spôsobom sa naštve váš organizmus, keď do neho zakaždým niekto drcne so zlou diétou.

Nezabúdajte, že skvelým parťákom pri chudnutí je aj pohyb. Väčšinu z nás láka lepšie počasie častejšie chodiť von. Či už na prechádzky, prechádzky na bicykloch, beh, prechádzku na kolieskových korčuliach ... V teplejšom počasí sa aj lepšie pije obyčajná voda ochutená napríklad citrónom. V zime tento pitný režim ale každému nevyhovuje.

Tak čo na to hovoríte? Našli ste sa niekde aj vy? Pomohlo vám toto čítanie napríklad so zostavením vášho ,,TO DO LISTU''? Dúfame, že áno. Cítiť sa dobre, žiť zdravo a dodržiavať riadny životný štýl je dôležité. Buďte aj vy pre seba tou jarnou žiarivou hviezdou.

Pre dobrý pocit sme si pre vás pripravili dva jarné recepty plné vitamínov.

Drink plný energie

Ingrediencie: 2 ks strednej mrkvy, 1 ks stredného jablka, 1 ks stredného pomaranča, 2 lyžičky sezamových semienok, 1 lyžička zázvoru, 1 lyžička chia semienok

Postup: Mrkvu, pomaranč a jablko očistíme, odkôstkujeme a odšťavíme. Ak nemáte odšťavovač, môžete rozmixovať. Potom pridáme sezamové semienko, zázvor, chia semienka a ešte raz rozmixujeme.

Tento drink obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré dodajú nielen energiu, ale napomáhajú aj k správnemu tráveniu. Môžete ho použiť buď v rámci raňajok alebo na desiatu.

Zelená polievka z medvedieho cesnaku

Ingrediencie: 2 stredné zemiaky, 1 väčší zväzok medvedieho cesnaku, 0,75 l zeleninového vývaru, 100 ml sójovej smotany, 1 stredná šalotka, soľ, korenie.

Postup: Šalotku nakrájame nadrobno a opražíme na masle, pridáme na kocky nakrájané zemiaky a zalejeme vývarom. Postupne pridáme (nie do vriacej polievky) smotanu a najemno nasekané listy medvedieho cesnaku. Chvíľu povaríme a rozmixujeme. Polievku môžeme servírovať aj s čerstvo nasekaným medvedím cesnakom, aby mala ešte výraznejšiu chuť.

A ako ešte podporiť jarnú energiu, detoxikáciu, imunitu?

Odporúčame urobiť si aspoň týždennú kúru s vrecúškami Slimbel Carboblock alebo vitamínmi Arteki.

Slimbel Carboblock vám dodá minerálne látky, provitamín A, C, E, B1, B2 a ďalšie. Jeho hlavnou zložkou sú paradajky, ktoré obsahujú lykopén, ktorý je veľmi silným antioxidantom, pomáha pri pohlcovaní voľných radikálov a odstraňovaní toxínov.

 

Arteki s obsahom rybieho oleja, divokého cesnaku, vitamínu E a fytosterolov vám pomôže s imunitným systémom, pôsobí proti voľným radikálom, je vhodný pre črevné prostredie a napomôže s čistením organizmu.

Krásnu jar plnú energie a duševnej pohody praje dietologička Lucie Petřek Michalcová.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.