Jar – pravý čas na zmenu

Jar – pravý čas na zmenu

Autorka: Soňa Zdražil Lovichová

Tiež bojujete pri pohľade do kalendára s pocitom, že je čas so sebou niečo urobiť? Aby telo do leta vyzeralo na fotkách z dovolenky čo najlepšie, aby sme sa už necítili tak unavení, mali viac energie na deti, prácu, cestovanie alebo cvičenie, boli konečne v pokoji a dlhodobo spokojní?

Navštívte dni otvorených dverí 21. - 23. 3. 2023

Jar je tým najlepším obdobím na chudnutie a zmenu stravy hneď z niekoľkých dôvodov:

Jar prebúdza metabolizmus

Prirodzeným procesom organizmu je byť v teplejšom období aktívnejší. Nastáva obdobie jari, kedy máme možnosť telu po zime, po dobe, keď sme telo prehrievali ťažšími a tučnejšími jedlami, dopriať odľahčený jedálniček, zdravší životný štýl a chudnutie. Všetci už vieme, že jesť zdravo je základ. A keď telu pomôžeme, zaujímavé výsledky na ceste k vysnívanej postave alebo do plaviek sú na dosah.
Podporiť spaľovanie tukov a pomôcť správnej funkcii pečene, ktorá je zodpovedná za metabolické procesy v tele, možno aj bylinkami. Napríklad pupalka dvojročná je zdrojom kyseliny gama-linolovej, ktorá dokáže urýchliť spaľovanie tukov, prekrvuje končatiny, znižuje cholesterol, pôsobí antidepresívne a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Vhodný je aj olej z boráku lekárskeho s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín a regeneračnými účinkami na bunky a tkanivá. Oboje nájdete napríklad v kapsuliach Ona Plus.

Chudnutie začína v hlave

Psychika robí divy. V zime sú krátke dni, je skoro tma a máme nedostatok slnečných lúčov. To u mnohých spôsobí zlú náladu, ktorú riešia jedlom. Zároveň v chladnom počasí siahame po zdroji rýchlej energie, najčastejšie v podobe teplých, kalorických jedál.
Jarné slniečko zaháňa chmúry a pôsobí pozitívne. Je symbolom nového života a nových začiatkov. A dobrá nálada dokáže ovplyvniť všetky procesy v tele. Môže za to serotonín, známy tiež ako „hormón šťastia a dobrej nálady“. V organizme sa nachádza v krvných doštičkách, tráviacom trakte aj centrálnej nervovej sústave a naše telo ho nevie vyrobiť. Musíme ho prijímať stravou.

Jeho nedostatok spôsobuje:

  • depresiu
  • úzkosť
  • nespavosť

Telo si vyžaduje detoxikáciu

V zimnom období, vplyvom horšej životosprávy, bolo naše telo vystavené nezdravým pokrmom a môže byť zanesené škodlivými odpadovými látkami. Jar je preto najlepšou dobou, kedy sa zbaviť týchto látok a očistiť sa. Hlavnými orgánmi, na ktoré sa pritom zamerať sú pečeň, žlčník, obličky a črevá.
Dobrý počin na začiatok je detoxikácia, ktorá telo naštartuje a povedie vaše prvé kroky správnym smerom. Detoxikácia pomôže naštartovať metabolizmus a chudnutie bude oveľa jednoduchšie. Dostatočný pitný režim, správny pomer bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny a živín sú neodmysliteľne súčasťou vyváženého jedálnička. Je vhodné celý proces podporiť aj bylinnými extraktmi.
Napríklad výťažky z bazy čiernej. Čistia obličky, žlčové aj močové cesty. Majú močopudné účinky, čistia krv, zlepšujú cirkuláciu krvi a udržujú zdravý cievny systém. Podporujú trávenie a ničia hnilobné baktérie. Vyskúšať môžete napríklad Sambuki koncentrát, ktorý je vyrobený z výťažkov z bazy.

Pohyb

Dlhšie dni, viac slniečka a teplejšie počasie nabáda ísť von. Nie je potrebné hneď letieť do posilňovne. Stačí vyraziť na jarnú prechádzku do prírody alebo sa prejsť na bicykli. Čo začať chodiť do práce pešo a skúsiť aj rýchlejšiu a svižnejšiu chôdzu? Pohyb na čerstvom jarnom vzduchu je oveľa príjemnejší na pálenie kalórií, nemyslíte? Skúste dodržať odporúčanie aspoň 3x týždenne hodinu pohybu na čerstvom vzduchu. Ale malé varovanie. Pokiaľ nie ste zvyknutí na pohyb, vaše svaly budú ochabnuté, a preto je potrebné, aby si postupne na pohyb zvykli. Začnite zvoľna a záťaž postupne zvyšujte.

Pokiaľ máte záhradku

Marec a apríl sú vhodné mesiace na vysádzanie stromov, byliniek, zeleniny i kvetov. Staraním sa o záhradku zároveň pomáhate aj sebe, pretože sa pri tom nielen odreagujete, ale častokrát aj pekne zapotíte. Výsledkom svojho snaženia, vašimi vypestovanými plodinami, obohatíte jedálniček kvalitnými potravinami.1. Máme väčšiu chuť na zeleninu a potraviny s vyšším obsahom vlákniny
Lákajú nás zdravšie a menej kalorické jedlá, ideálne z prvého jarného zberu. Objavuje sa dostatok čerstvej zeleniny a viac možností vytvárať rôzne šaláty, pridávať naklíčené semienka, jarné bylinky alebo kvasenú zeleninu. Telo potrebuje doplniť vitamíny a energiu. Strava bohatá na zeleninu a bylinky, a tým plná vlákniny a živín, je základom redukčného jedálnička. Navyše je sa aj očami, takže skúste vykúzliť šalát vo farbách jari. Ďalším skvelým zdrojom vlákniny je vláknina Fibroki z pšeničných otrúb a s jablkom. 2 lyžice v bielom jogurte pol hodiny po jedle robia s vašim trávením divy.

2. Stavte na klíčky
Klíčky sú malý zázrak. V naklíčených semienkach nájdete neskutočné množstvo vitamínov, minerálov, esenciálnych bielkovín, antioxidantov a ďalších cenných látok – až o 200% viac ako v nenaklíčených. Lyžica naklíčených semienok vydá za stovky gramov zeleniny. Lacný zdroj vitamínov najlepšej kvality. Klíčiť možno fazuľku, cícer, šošovicu, žeruchu, lucernu, reďkovku, baklažán a veľa ďalšieho. A je to ľahké, takže to zvládnete aj doma. Semienka je možné pridávať do šalátov, polievok alebo nátierok.

Nie je to tak ťažké, ako sa zdá

Proces jarného chudnutia a zrýchľovania metabolizmu nemusí byť zložitý. Pomoc nájdete vo výživových poradniach Naturhouse, kde máme nachystané dni otvorených dverí s množstvom rád, receptov v jedálničkoch na chudnutie do plaviek, povzbudenie a 10% zľavu na všetky produkty.

Navštívte dni otvorených dverí 21. - 23. 3. 2023

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.