Kedy užívať výživové doplnky stravy

Detoxikácia a chudnutie
Kedy užívať výživové doplnky stravy

Autorka: Soňa Zdražil Lovichová

Pestrá, plnohodnotná a vyvážená strava, kvalitný spánok a pravidelný pohyb sú základným krokom k zdravému životu. To však často z rôznych dôvodov nestačí. Trápi nás stres, choroba, nedostatok času atď., a vtedy prichádzajú na rad výživové doplnky stravy v podobe vitamínov a minerálov.

Aby ich užívanie bolo telu prospešné a prinieslo požadovaný účinok, musíme o nich vedieť aspoň pár informácií. Neexistuje jeden jediný prípravok, ktorý by zvládol pokryť príjem všetkých makroživín. Niektoré vitamíny sú rozpustné vo vode, iné v tukoch, niektoré látky používajú na vstrebanie rovnaké receptory a telo ich preto nedokáže absorbovať zároveň, a svoju rolu hrá aj rýchlosť a podmienky prijímania. 

Na pultoch obchodov a v e-shopoch je obrovské množstvo rôznych doplnkov stravy. Vtip je v tom, že naše telo dokáže za určitú dobu spracovať iba určité množstvo látok z nich. Zvyšok buď bez účinku vylúči alebo uloží v orgánoch.  

Dohodnite si konzultáciu s odborníkom na výživu, ktorý vám poradí, ktoré doplnky sú pre vás vhodné. https://www.naturhouse.sk/objednavka 

Kedy teda užívať výživové doplnky stravy?

1) Vitamíny 

Existuje 13 základných vitamínov, ktoré môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Rozpustné v tukoch (lipofilné), kam patria vitamíny A, D, E a K, a rozpustné vo vode (hydrofilné), kam spadajú vitamíny B-komplex a vitamín C.

a) rozpustné vo vode

Špecifikom týchto vitamínov je, že telo ich neukladá do zásoby (výnimka B12) a ľahko ich vylučuje. Musia sa neustále dopĺňať – tzn. užívať každý deň, v menších a častejších dávkach, prípadne s postupným uvoľňovaním. 

Možno ich dávkovať s jedlom aj bez jedla (výnimka B12 s jedlom) a ak ich chcete užívať súčasne, dodržte medzi nimi rozostup 2 hodiny, pretože vitamín C môže zabraňovať vstrebaniu vitamínu B12. B-komplex, rovnako ako vitamín C, je lepšie dávkovať ráno s raňajkami, pretože pracuje v prospech odbúravania tukov, sacharidov a proteínov a pomáha v udržiavaní schopnosti organizmu metabolizovať živiny a podporovať tak energetickú výmenu v organizme.  

Vitamín C je možné užívať kedykoľvek počas dňa spolu s jedlom. Pokiaľ ho užívate preventívne pre jeho antioxidačný účinok, užite ho počas raňajok. Pokiaľ sa dočasne snažíte posilniť svoj imunitný systém voči chrípke alebo prechladnutiu, je vhodné ho doplniť viackrát za deň. Existuje aj vo forme s postupným uvoľňovaním – výhodou je priebežné vstrebávanie, čo znásobuje jeho účinnosť.

b) rozpustné v tukoch

Vitamíny A, D, E, K je nutné užívať s tukmi. Ich prebytok telo nevylúči, ale uloží do pečene a tukových tkanív, kde vydrží aj niekoľko mesiacov. Preto pozor na odporúčané dávkovanie. Vyššie dávky môžu viesť k toxicite.

Napr. ODD vitamínu A je 0,7 mg u mužov a 0,6 mg u žien. Množstvo viac ako 1,5 mg zvyšuje riziko osteoporózy. Pozor tiež na kombináciu vitamínu A s beta-karoténom. Telo ich dokáže kombinovať a zvyšuje sa riziko rakoviny pľúc u fajčiarov.

Zároveň je veľmi vhodné užívať vitamín A s vitamínom D. Pokiaľ je vitamínu D nedostatok, možno predpokladať škodlivejšie účinky vysokých dávok vitamínu A na kosti. D vitamín je možné užívať kedykoľvek počas dňa, ale vhodnejšie je brať ho večer spolu s vápnikom a horčíkom, pre zdravie kostí.

Tip: skvelým pomocníkom je napríklad náš vitamín D3 

2) minerály a stopové prvky 

Minerály sú v tele obsiahnuté v malom množstve, celkovo tvoria asi 4% telesnej váhy a sú nevyhnutné pre množstvo životných procesov: stavbu tkanív, svalov, orgánov, udržovanie stálosti vnútorného prostredia organizmu, formovanie kostí, normálnu činnosť srdca, nervovej sústavy, tráviaceho a močového traktu. Pre ľudský organizmus je potrebných 22 prvkov, z ktorých sodík, draslík, vápnik, horčík a fosfor sa nazývajú hlavnými prvkami (makroprvkami). Ostatné prvky, ktoré človek potrebuje pre svoje zdravie iba v nepatrných dávkach, sa nazývajú stopovými prvkami (mikroprvkami). Podieľajú sa na stavbe organizmu a sú dôležité pre zaistenie správneho chodu metabolizmu. 

  • Medzi minerály patrí: sodík, draslík, vápnik, fosfor, chlór a horčík. K stopovým prvkom radíme síru, železo, zinok, jód, selén, fluór, meď, chróm, kremík, mangán a hliník. 
  • Naše telo si dokáže udržovať rovnováhu minerálnych látok samo počas určitej doby. Pokiaľ však dôjde k nedostatku, začne čerpať zo zásob uložených vo svaloch, pečeni a kostiach. Pre telo sú najvýznamnejšie vápnik, železo, jód, horčík a zinok, ich nedostatok napácha najviac škôd. Obzvlášť dôležité sú u detí, športovcov a osôb vystavených stresu. 
  • V dnešnej dobe je ťažké dodržať vhodné množstvo minerálov iba stravou. Málokto má pravidelnú a vyváženú výživu, priemyselné spracovanie tiež uberá potravinám na hodnote, sama poľnohospodárska pôda trpí nedostatkom minerálov. 
  • Suplementácia výživovými doplnkami stravy je na mieste, avšak ich užívanie nie je tak jednoduché, pretože si môžu navzájom brániť v strebávaní. Nie je vhodné užívať súčasne napríklad vápnik, zinok alebo horčík a nie je žiadúce ani užívanie minerálov s multivitamínmi alebo antioxidantmi. Možno ich brať zvlášť k rôznym jedlám (napr. desiata). 

 Vápnik je možné užívať kedykoľvek počas dňa. Pokiaľ zároveň chcete brať železo, dodržte rozostup 2 hodiny. Vápnik je dobré užívať s horčíkom a vitamínom D. Železo sa najlepšie vstrebe nalačno a skvele sa dopĺňa s vitamínom C.

3) Užívať multivitamíny?  

Väčšina multivitamínov obsahuje kombináciu 1 vitamínu rozpustného vo vode, 2 vitamínov rozpustných v tukoch a asi 3 minerálov. Otázkou teda je, kedy multivitamín užívať. Najlepším riešením zostáva užívať ho s jedlom, kedykoľvek počas dňa. Večer by mohol nastať problém so spánkom, ak by obsahoval vitamíny B.

4) Probiotiká 

Sú zdraviu prospešné kvôli podielu na obnove a harmonizácii črevnej mikroflóry. Vhodné sú aj pri diétach alebo strese. Je možné ich užívať preventívne či ako doplňujúcu formu liečby, napr. s antibiotikami, kedy by sa mal ale dodržať rozostup 2-3 hodiny.

Pri podávaní probiotík je dôležité čítať písomnú informáciu pre používateľov. U probiotík vždy závisí od toho, v akej forme sú podávané (kapsule, prášok, pastilky). 

Môžete využiť napríklad vyvážený Mivinat Probiotik 

Majte na pamäti, že dávkovanie doplnkov stravy je potrebné vždy upraviť podľa vlastných potrieb a zamerať ich na vlastný problém. Okrem toho dbajte na odporúčané denné dávky, ktoré závisia okrem iného na veku, pohlaví, zdravotnom stave atď. Preto nezabúdajte na radu kvalifikovaného lekára, v prípade, že užívate nejaké liečivá, aby to, čo má pomôcť, naopak neuškodilo. A zapíjajte vždy ideálne vlažnou vodu, aby sa ľahšie rozpustili! 

Dohodnite si konzultáciu s odborníkom na výživu, ktorý vám poradí, ktoré doplnky sú pre vás vhodné. https://www.naturhouse.sk/objednavka

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.