Menopauza

Detoxikácia a chudnutie
Menopauza

Výživová poradkyňa NATURHOUSE
Štěpánka Kutišová

Obdobie menopauzy si väčšina žien i verejnosti spája s ťažkosťami, ktoré ju sprevádzajú. Niet teda divu, že sa jej ženy obávajú. Zmienky o nej sa tiež väčšinou obmedzujú na výpočet rizík a chorôb, ktoré ju môžu sprevádzať alebo nasledovať. Napriek tomu sa však nájdu autori, ktorí prichádzajú s novými a pozitívnymi pohľadmi na ňu. Spomeňme napríklad známu lekárku Christiane Northrupovú, ktorá v knihe Múdrosť menopauzy (2012) pripomína, že zmenou pohľadu a novými postojmi, ku ktorým nás toto obdobie trebárs aj nepríjemne donúti, môžeme dosiahnuť výhľadu na dlhé a zdravé roky, ktoré sú pred nami.

MENOPAUZA NIE JE LEN O HORMÓNOCH

žena
Nemalo by sa však jednať o ojedinelé hlasy. Negatívne prejavy menopauzy totiž nie sú úplne prirodzené, a teda nevyhnutnou súčasťou tohto procesu. Ešte 19. storočie neregistrovalo v lekárskych spisoch u žien prelomového veku žiadne zásadné problémy. Tieto prišli až s polovicou minulého storočia. To by nás malo viesť k myšlienke, že nepríjemné sprievodné javy ako sú návaly, mdloby, depresia, výkyvy nálad, nespavosť a pod. nie sú iba záležitosťou poklesu pohlavných hormónov, ku ktorým u žien vždy dochádzalo, ale súvisia s javmi moderného veku, ktoré vyvolali pridružené epidémie problémov so štítnou žľazou, chronického únavového syndrómu, fibromyalgie a tiež ďalších autoimunitných a zápalových chronických chorôb.

TOXICKÉ PROSTREDIE VEDIE K ROZVOJU NEPRÍJEMNÝCH STAVOV

Počiatok päťdesiatych rokov minulého storočia je dobou masívneho rozširovania pesticídov ako je DDT, ktoré sa používali nielen na poliach, ale aj v mestách či v domácnostiach. Ostatne rovnakou firmou vyrábaný herbicid Roundup, u ktorého už boli preukázané rakovinotvorné účinky, sa podobne bezstarostne používa i v súčasnosti. Toxicita prostredia započatá priemyselnou revolúciou nabrala vysokých obrátok. Ľudia začali byť vystavovaní masívnej radiácii nekontrolovaným užívaním röntgenov, napríklad v obuvníctve. Ťažké kovy ako je ortuť boli bežnou súčasťou liekov a tiež výstužou klobúkov. Dôsledky, ktorými boli nepríjemné symptómy a bolestivé stavy v období 40.-50. rokov veku, sa v súčasnej dobe preliali aj do vážnych problémov s rozvojom Alzheimerovej, Parkinsonovej choroby, neurologických porúch a ďalších, ľudstvo sužujúcich javov.

OVOCIE STABILIZUJE EMÓCIE, DETOXIKUJE, OBMEDZUJE STRESOVÉ HORMÓNY

ovoceÚplne zásadné pre zníženie výskytu týchto javov je poskytnutie priestoru pre uvoľňovanie nielen bežných splodín látkovej premeny, ale aj hlboko uložených toxínov. Predovšetkým je to dôraz na každodennú konzumáciu ovocia a zeleniny, ktoré obsahom fytochemikálií, antioxidantov, nutrientov, vlákniny, vody a tiež zdravými prírodnými cukrami umožňujú telu dobre a zdravo pracovať. Ich zvýšená konzumácia až k ôsmim porciám denne môže priniesť riešenie pre emocionálne výkyvy a rozladenie, ktorými ženy v tomto období často trpia. Výskum dáva do súvislosti pocity šťastia s množstvom porcií denne skonzumovaného ovocia a zeleniny. Je to tiež ovocie a zelenina, ktoré v súčinnosti majú ochrannú funkciu pred nádorovými a srdcovo-cievnymi ochoreniami, ktoré sú v súvislosti s obdobím menopauzy spomínané.

STRAVA STREDOMORSKÉHO TYPU JE ZÁKLADOM ZDRAVIA VO VYŠŠOM VEKU

Zaoberať sa detailne svojimi stravovacími návykmi je vkladom nielen pre prechodné menopauzálne problémy, ale aj garanciou zdravého života vo vyššom veku. Vyrovnaná strava stredomorského typu pomôže obmedziť tendenciu organizmu priberať na váhe, ale tiež znížiť výskyt civilizačných chorôb a stabilizovať emocionálny systém. Ovocie, zelenina, vláknina, olivový olej, orechy, semená, strukoviny, celozrnné obilniny, kyslomliečne výrobky, ryby a menej tučné mäsá sú základňou, na ktorej jedálniček postavíme. Strava s nižším podielom tuku podporuje detoxikačné procesy a umožňuje organizmu využívať prírodné zdroje cukrov používaných ako palivo i výživu pre vnútorné orgány, endokrinnú sústavu a mozog. Vo vyššom veku tiež môžeme obmedziť živočíšne bielkoviny a vyhľadávať ich rastlinné zdroje ako sú strukoviny, quinoa pod.

KĽÚČOM K RIEŠENIU NADVÁHY V MENOPAUZE JE ZNÍŽENIE STRESU

spaNadváha a náhle priberanie na váhe je pre ženy v období menopauzy zásadnou témou. Niekedy ani osvedčené výživové postupy z minulosti nestačia. V tejto súvislosti musíme venovať pozornosť vyššiemu podielu kortizolu a adrenalínu, ktorý v organizme vyrovnáva pokles pohlavných hormónov. Na jednej strane vyvažuje nerovnováhu, na stranu druhú však prispieva k nárastu tukového tkaniva v oblasti pásu či brucha. Tento jav je totiž podporený ďalšou masívnou tvorbou týchto hormónov, ktoré vyvolávajú stres a záťaž, ktorým sú ženy tzv. sendvičovej generácie vystavené. Kľúčové pre uľahčenie zníženia telesnej hmotnosti sú techniky redukcie stresových hormónov, ktoré často ani nie sú diétneho charakteru. Medzi diétne opatrenia patrí pravidelná konzumácia zdravej stravy a ovocných desiat, ktorá udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi. Tým zabránime ďalšiemu prílivu adrenalínu a kortizolu, ktoré musia nevyrovnanú hladinu cukru vyvážiť.

RELAXAČNÉ ČINNOSTI POTLAČIA PRIBERANIE OKOLO PÁSU

Chudnutie v čase menopauzy tak zahŕňa relaxačné činnosti, ktoré pomôžu preťaženej žene si oddýchnuť, uľavia od stresu, a tak balansujú nevyrovnaný hormonálny systém. Pre niekoho je to hudba, tanec, vaňa s éterickými olejmi a sviečkami, autogénny tréning či pilates, prechádzky či beh v prírode, záhradníčenie, sledovanie komédií, ale aj dychové cvičenia, pozorovanie západu slnka, hviezd, letu vtákov či práce včiel, vnímanie krásy a vône kvetín, zdravé slnenie, meditácie a ďalších, napríklad aj drobných radostí, ktoré nič nestoja, len vyžadujú trochu nevyhnutnej pozornosti. Náš život však tým veľmi obohatia.

GRANÁTOVÉ JABLKÁ PODPORUJÚ PLODNOSŤ

Medzi najzaujímavejšie prírodné látky, ktoré podporujú vyrovnaný hormonálny systém, patrí granátové jablko. Zaujímavý výskum sledoval správanie a stav laboratórnych zvierat, ktorým bola umelo navodená menopauza a ktoré boli zároveň živené výťažkami z granátového jablka. U skupiny, ktorá dostávala granátové jablko, totiž vôbec nedošlo k výskytu nežiaducich menopauzálnych javov ako je nárast hmotnosti, opuchy a pod. A zvieratá sa správali tak, akoby žiadnou menopauzou ani neprechádzali. My, ľudské samičky, určite nebudeme spoliehať len na granátové jablká, a spomenieme si, že keď sme sa živili rôznymi druhmi ovocia v bájnej rajskej záhrade Eden, viedlo sa nám naozaj blažene. Pre našu dokonalú spokojnosť však môžeme granátové semienka pridávať na dochutenie takmer akéhokoľvek šalátu, ktorý si pripravíme. Výborne však chutí aj šťava z granátového jablka.

BYLINY A POTRAVINY PRE MENOPAUZÁLNE OBDOBIE

ovoceMedzi tie najmocnejšie druhy schopné zvrátiť výskyt nepríjemných ťažkostí (ak sú sprevádzané adekvátnymi diétnymi opatreniami) patria lesné čučoriedky, jablká, avokáda, uhorky, špargľa, špenát (surový), tmavé hrozno, čierne fazuľa, sezamová pasta tahini. Zdravé potraviny doplníme o byliny či ich výťažky v podobe výživových doplnkov. Žihľava redukuje zápal reprodukčného systému. Šalvia potláča abnormálny rast v oblasti krčka maternice. Divoký čínsky jam stabilizuje hladinu estrogénu a progesterónu. Rakytník podporuje vaječníky. Spirulina dodáva kritické látky pre výživu endokrinného systému. Ženšen stimuluje nadobličky. Môžete ho vyskúšať napríklad v kombinácii s materskou kašičkou v kúre ENERKI.

NATURHOUSE JE I V MENOPAUZE S VAMI – PRODUKTY PRE VÝŽIVU A VYVÁŽENIE

ona plus ONA PLUS sú želatínové kapsule s obsahom pupalkového, brutnákového a rybieho oleja s vitamínom E, ktoré uľahčujú prechodové obdobie. Pupalka vhodne reguluje menštruačný cyklus, rybie oleje vyživujú tkanivá reprodukčného systému a vitamín E podporuje krvný obeh a posilňuje centrálny nervový systém. Tiež venujte pozornosť adekvátnej konzumácii VITAMÍNU D3, ktorý pomáha stabilizovať rozmnožovací a imunitný systém. MIVINAT MEGA B-100 kapsule poskytujú esenciálne živiny reprodukčnému systému. MIVINAT SILICA 120 obsahuje potrebný horčík, vápnik, kremík a tiež zinok, ktorý ničí vírusy a ochraňuje endokrinnú sústavu. Všetky produkty zakúpite na predajniach NATURHOUSE alebo v našom e-shope.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.