Metabolický vek

Trendy vo výžive
Metabolický vek

Hovorí sa, že sme tak starí, ako sa cítime ..Ak máte pocit, že sa cítite o niekoľko rokov starší, než v skutočnosti ste, môže byť príčinou, samozrejme okrem stresu, aj pomalší metabolizmus. Podľa odborného slovníka je metabolický vek priemerný vek, ku ktorému patrí váš bazálny metabolizmus. Ak budete poznať jeho hodnotu, môžete lepšie pochopiť, ako sa cítite. Ukazuje vlastne celkovú telesnú kondíciu človeka.

Ak nám naozaj vyjde metabolický vek podstatne vyšší ako skutočný
Mali by sme túto hodnotu brať ako varovný signál. Vysoký metabolický vek je výstrahou pred metabolickým syndrómom. Metabolický syndróm predstavuje súbor rizikových faktorov, ktoré sa často vyskytujú spoločne a môžu viesť až ku kardiovaskulárnym chorobám, vysokému cholesterolu alebo diabetu II. stupňa. Nebezpečný je predovšetkým najmä v tom, že človek sa spočiatku cíti v poriadku, nič ho v bežnom živote neobmedzuje, nič ho nebolí a tým má vlastne pocit, že sa nič nedeje a nie je potrebné nič riešiť ani nič dodržiavať. 
Avšak nikdy nie je neskoro začať.

Čo teda môžeme pre seba a svoje zdravie urobiť?

  • Stravujte sa zdravo, pravidelne a hlavne vyvážene
  • V strave by nemal chýbať dostatok vitamínov a minerálov
  • Nezabúdajte na dostatok vlákniny a optimálny príjem živín (bielkovín, tukov a sacharidov)
  • Dôležitý je aj primeraný pohyb
  • Vyhýbajte sa bielemu cukru, bielej múke a nekvalitným tukom
  • Vyhýbajte sa nadmiere alkoholu
  • Majte sa radi a odmeňujte sa 

Ak chcete vedieť, ako ste na tom so svojim metabolickým vekom
Môžete si nájsť veľa výpočtov na internete, alebo si môžete zvoliť jednoduchší a presnejší spôsob a zastaviť sa v niektorej z našich 37 pobočiek NATURHOUSE, kde vás zvážia naši výživoví poradcovia na špeciálnej váhe a okrem metabolického veku vám zistia aj percento telesného tuku, množstvo zadržiavanej vody, svalovej hmoty či viscerálneho tuku - navštívte 7.11.2019 deň tvorených dverí .


Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.