Novoročné predsavzatie vám tentoraz vydrží

Detoxikácia a chudnutie
Novoročné predsavzatie vám tentoraz vydrží

Príchod nového roka je pre väčšinu z nás spätý s bilancovaním predchádzajúceho roka. Čo sa nám podarilo, v čom sme úspešní, či naopak, čo nám v živote chýba a čo nám na sebe samých vadí. Skrátka čo by sme mohli zmeniť v roku nadchádzajúcom. Niet teda divu, že práve míľnik medzi dvoma rokmi je príhodný k tomu, aby sme si spísali všetko, čo chceme dosiahnuť, a stanovili si tak predsavzatia, ktoré v nadchádzajúcom roku dosiahneme. Teda aspoň snáď.

Zoznamom to začína

Jedna vec je spísať si zoznam vecí, ktoré sami na sebe chceme zlepšiť. Druhá, avšak oveľa ťažšia, je vytrvať. Prevažná väčšina ľudí, ktorí si dávajú s novým rokom nejaký cieľ, že niečo zmenia, pri tom dlho nevydrží. Ak niekto chce čokoľvek zmeniť, má začať hneď a nečakať až na Nový rok. Dá sa povedať, že Nový rok je odrazový mostík pre tých so slabšou vôľou. Človek so silnou vôľou a veľkou motiváciou na svojich cieľoch už dávno pracuje. Schudnúť, prestať fajčiť, učiť sa cudzí jazyk, nájsť si hobby ... s tým všetkým môžete predsa začať kedykoľvek.

Vzdávame sa jednoducho

Nech sa snažíme akokoľvek, niekedy to proste nevydržíme a poľavíme. Až to jednoducho vzdáme. Väčšinou preto, že ľudia svoje predsavzatia ani neberú moc vážne. Je to už taký stereotyp, že keď sa začína nový rok, tak cítime potrebu zmeniť to a ono. "Človek hlavne musí mať silnú motiváciu, dôvod, prečo chce niečo zmeniť. Bez silnej motivácie sa potom chuť a energia do zmien stráca. Často odradia aj prvé nezdary a že zmena nejde podľa plánu. To je spojené s tým, že by si človek nemal dávať nereálne ciele, napr. schudnem 10 kg za mesiac, to sa mu nemusí zdravým spôsobom podariť. A to ho potom odradí, "hovorí Věra Burešová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE.

Ako vytrvať?

Každá veľká zmena je krokom dopredu. Musíte opustiť svoju komfortnú zónu a pustiť sa na cestu nepohodlia, pevných nervov, odhodlania a sebadisciplíny. Kľúč k úspechu znie jednoducho - nájsť si silnú motiváciu a dávať si reálne ciele. Radšej než na zoznam niekoľkých cieľov sa zamerajte na jeden alebo dva veľké. Tak do nich môžete sústrediť čo najviac energie. Zároveň sa budete sústrediť len na jednu vec a nebudú vás stresovať iné prípadné zlyhania a resty.

Nesnažte sa o zázraky, buďte k sebe úprimný. Poznáte svoje tienisté stránky, svoje hranice. Radšej si zatiaľ dajte menšie ciele, ktorými si budujete cestu k tým ťažším. Je lepšie predsavzatia, ktoré si dokážete ľahko definovať, rozplánovať a uvidíte tak i pokrok. To vás bude zároveň motivovať ďalej v snažení.

Čo tiež pomáha, je povedať o svojom snažení vo svojom okolí (rodine, priateľom, kolegom ...) a poprosiť ich o podporu. Tým nad sebou budete mať určitú kontrolu a z predsavzatí sa jednoducho nevyhovoríte. Zároveň vás okolie nebude zvádzať. Keď napríklad chudnete, kolegovia v práci vám nebudú ponúkať zákusky. Ak je potrebné, stanovte si určitý plán, kedy na cieľoch budete pracovať, kedy uvidíte prvú zmenu. Môžete si pre seba vymyslieť aj systém odmien za každý pokrok.

Ďalej to sú maličkosti ako stanovenie si poriadku. Vaše priania a ciele si spíšte a dajte na viditeľné miesto. Tak budete mať ciele neustále na očiach.

Vo dvojici sa to lepšie ťahá

Na zmenu nie ste nikdy sami. Niekomu vyhovuje samostatnosť, ale koľkokrát je lepšie, keď máte "parťáka" v boji so spoločným nepriateľom. Obzvlášť pri chudnutí a zmene životného štýlu, čo sú najčastejšie predsavzatia, ktoré si dávame, ako vyplýva z minuloročného prieskumu výživových poradní NATURHOUSE. "Chceme byť chudší, zdravší, viac sa o seba starať. S týmito želaniami prichádzajú klienti práve za nami. A má to svoj dôvod. Majú každý týždeň podporu zo strany výživového poradcu, môžu sa s ním podeliť o svoje úspechy a pokroky, rovnako tak o svoje obavy. Chudnutie je beh na dlhú trať a neustála podpora a motivácia je mnohokrát to najdôležitejšie. Navyše sa klienti naučia množstvo zaujímavých receptov a svoje nové stravovacie návyky si ponesú po zvyšok života, čím sa vyhnú jo-jo efektu", opisuje celý proces hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE.

Trest nepomôže

Predsavzatia sú len vaše. Sami ste si ich vymysleli, sami s nimi bojujete. Nie je teda dôvod stavať sa k nim negatívne. Aj keď ste naštvaní, že musíte ísť cvičiť, musíte sa učiť jazyk, robiť úlohy do kurzu. Sami chcete byť svojou lepšou verziou. Zatnite teda zuby a zo zmien sa tešte. Zlyháte? Nevadí. Je to len vaša vec a nikto vás trestať nebude. Rovno zabudnite na hlášky, že teraz už diéta nemá zmysel, keď ste si dali sušienku. Prečo? Ste len človek a chybovať je ľudské. Zajtra si dáte v behu o pár metrov viac a bude to pár vašich najlepších metrov!

Či už si dávate predsavzatia alebo nie, pamätajte, že dôležité je začať, ale ešte dôležitejšie je vytrvať. Nebojte sa zmeny, stačí prvý krok a dokážete veľké veci.

Krásny rok 2020 vám praje
tím NATURHOUSE

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.