Nový rok, nová životná výzva

Trendy vo výžive
Nový rok, nová životná výzva

Po období pôžitkárstva prichádza doba nových začiatkov. Stále chodíme zahalení v kabátoch a novoročné predsavzatia vnímame ako dobrú cestu k tomu, aby sme na jar, prípadne v lete, mohli žiariť noví a krásni ako motýľ.

Vedeli ste, že takmer polovica Slovákov si dáva novoročné predsavzatia a jedným z najčastejších zámerov je schudnúť? Alebo že sa o redukciu váhy pokúsilo aspoň raz v živote 95% žien? A zároveň každý tretí Slovák bojuje s nadváhou, každý piaty trpí obezitou? A že cez sviatky priberieme priemerne dva až päť kilogramov?

Splniť predsavzatia týkajúce sa chudnutia či schudnutia pritom zvládne len tretina tých, ktorí si tento cieľ stanovili. Tajomstvo úspechu a typy na dosiahnutie cieľa nájdete nižšie.

Konzultujte novoročné chudnutie

Je január vhodná doba začať chudnúť?

Musíme si uvedomiť 2 základné veci, ak chceme začať poriadne od začiatku a dôjsť úspešne do cieľa:

1. Dávame sa na dlhú cestu a musíme začať postupnými krokmi. V zime je chudnutie trošku zložitejšie, pretože máme prirodzene menej výkonný metabolizmus. Avšak práve preto je to vhodná doba začať pomaly a postupne meniť svoj životný štýl.

2. Do jari, než zhodíme zvršky, zostávajú asi 4 mesiace, do leta, než vyrazíme k vode, asi 6-7 mesiacov. Za túto dobu môžeme schudnúť až 18 kg tuku! Ak začneme už v januári, môžeme zmeny v stravovaní a celkovo v prístupe k životnému štýlu robiť postupne. Žiadny extrém nebude správna cesta.

Začnite reálnym cieľom

Najdôležitejším dôvodom, prečo meniť životný štýl alebo chudnúť, je zdravie. Táto pohnútka ale bohužiaľ nie je tou najčastejšou, prečo začíname. Bežnejšie bývajú dôvody estetické (hanbíme sa v plavkách, nezmestíme sa do oblečenia), citové (nemôžeme nájsť partnera) alebo jednoducho osobnú nespokojnosť so svojim telom. Zásadné je prijať dlhodobejšiu taktiku zdravého stravovania a vybudovať si tak pevné základy.

Skúste si napísať pre a proti, nech viete, do čoho idete:

- Nezadýcham sa do schodov x musím myslieť na to, čo jem

- Zmiernim bolesť chrbta a kĺbov x musím zmeniť jedálniček

- Môžem sa lepšie obliekať x musím obmedziť sladkosti

- Mám viac energie x musím pripravovať menej kalorické jedlá pre seba aj rodinu

- Zvýšim si sebavedomie a kvalitu života x musím prekonať pohodlnosť

- Nehanbím sa v plavkách x musím športovať

- Atď.

Pokiaľ chcete rýchlo a nárazovo naštartovať metabolizmus alebo podporiť metabolizmus a odľahčiť jedálniček po ťažkom decembri, určite vyskúšajte na začiatok náš Balíček Express: https://www.eshop-naturhouse.sk/balicek-express.


Proces chudnutia klienta

Ako vyzerajú reálne ciele?

Zdravé chudnutie predstavuje úbytok kíl vašej váhy za týždeň. Prípadne zníženie celkovej váhy o 10%. Pokiaľ začneme s cvičením, nesmie nás vydesiť stagnujúce, či dokonca väčšie číslo na váhe. Svaly sú ťažšie ako tuk! Dôležitý je pomer tukov, svalov a vody v tele. Pokiaľ si raz týždenne zmeriame obvody, nemusíme sa stresovať ručičkou váhy.

Na pobočkách Naturhouse vám radi a zadarmo urobíme analýzu tela: https://www.naturhouse.sk/pobocky.

Nezáväzná konzultácia

Musíme si v prvom rade uvedomiť, že ide o to, aby sme správne jedli, prekonali pohodlnosť a pravidelne sa hýbali. Stačí pár správnych krokov na začiatok:

1) Začnite jesť pravidelne – 3-5 porcií denne. Raňajkujte! Vymeňte pritom cukor do čaju za čakankový sirup alebo orechy za semienka, snažte sa nejesť večer pri televízii a obmedzte priemyselne spracované potraviny.

2) Zvýšte príjem zeleniny. Upraviť ju môžete na tisíc spôsobov. Obsahuje množstvo vitamínov, zasýti a je ideálnou prílohou ku každému jedlu. Odporúčaná dávka zeleniny je minimálne 500 g za deň.

3) Strážte bielkoviny, ktoré zasýtia a obnovujú svaly. Jedzte chudé mäso, šunky a aspoň trikrát týždenne ryby. Ľahko stráviteľnou bielkovinou sú aj vajíčka alebo mliečne výrobky ako tvaroh, kefíry, jogurty do 3% tuku.

4) K pocitu sýtosti prispieva aj dôležitá vláknina. Zaraďte okrem zeleniny a ovocia aj celozrnné pečivo a strukoviny.

5) Nastavte si pravidelný pitný režim. Pite vodu alebo bylinné a ovocné čaje. Všeobecné odporúčanie znie 30 – 45 ml/kg.

6) Začnite sa hýbať. Nemusíte chodiť hneď do fitka. Začnite každý deň zaraďovať chôdzu (aspoň 30 minút), skúste jogu alebo pilates, zájdite napríklad s partnerom na lekcie tanca.

7) Alkohol (tekuté kalórie) nie je priateľ. Po tuku je najväčším zdrojom energie. Alkohol telo rýchlejšie uloží do tukových zásob.

8) Za dostatočný spánok a odpočinok vám telo poďakuje. Ovplyvňujú totiž produkciu hormónov, ktoré negatívne vplývajú na chute a hlad.

9) Myslite pozitívne – tentoraz to vyjde. Nehľadajte výhovorky, prečo to nejde, ale cestu, ako to môže ísť!

10) Nebojte sa povedať si o radu. Pokiaľ niečo nejde podľa vašich predstáv, skúste špecialistu, ktorý určite odhalí chyby a pomôže udržať vašu motiváciu, tak aby ste dosiahli vysnívaný cieľ zdravým spôsobom.

Tisíce klientov prešlo pobočkami Naturhouse a spoločne sme to dokázali: https://www.naturhouse.sk/pribehy.

Novoročné recepty na podporu metabolizmu

 

Zelené smoothie

Ingrediencie: 1 jablko, 2 hrušky, veľká hrsť mladého špenátu, 2 lyžice chia semienok, 1 lyžica citrónovej šťavy, 1 stonka stonkového zeleru

Postup: Chia semienka necháme namočené v pohári vody cca 10 minút. Potom ich nalejeme do mixéra, pridáme všetky ostatné ingrediencie a rozmixujeme. 

Očistný šalát s klíčkami

Ingrediencie: 200 g mrkvy, 200 g zeleru, 100 g póru, 50 g cibule alebo šalotky, olivový olej, soľ, trstinový cukor alebo čakankový sirup, vínny ocot, klíčky

Postup: mrkvu a zeler nakrájame na plátky alebo rezančeky, sparíme vriacou vodou a necháme vychladnúť. Zmiešame olej so soľou a cukrom (sirupom), pridáme vínny ocot a najemno nakrájanú cibuľu. Premiešame s ostatnou zeleninou a na záver dozdobíme spareným pórom a klíčkami.

Začnite chudnúť

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.