Posilnite sa s citrónmi

Detoxikácia a chudnutie
Trendy vo výžive
Posilnite sa s citrónmi

Výživová poradkyňa NATURHOUSE
Štěpánka Kutišová
citrón Je len jeden jediný lekár, ktorý si robí starosti, keď vyslovím spojenie voda s citrónom: - totiž môj zubár. Obáva sa, že kyslosť tohto životodarného roztoku narúša moju zubnú sklovinu. Uisťujem ho však, že si aspoň pol hodiny pred jeho konzumáciou alebo pol hodiny po nej zuby nečistíme, čo ho spravidla upokojí. Spojenie druhé, teda životodarný roztok, nie je prehnané. Filtrácia vody energetický náboj pre život nevyhnutnej tekutiny spravidla celkom umlčí a tak hoci aj len pár kvapiek čerstvej citrónovej, limetkovej či pomarančovej šťavy, ktoré obsahujú biodostupné stopové prvky a flavonoidy, ju znovu oživí.

CITRÓNOM K DETOXIKÁCII

Prečo sa stalo popíjanie vody s citrónom, zvlášť ráno, tak populárne? Detoxikačné orgány, zvlášť pečeň, najväčší diel svojej práce vykonajú prevažne v noci, keď nie sú vyrušované konzumáciou stravy. Toxíny sú ráno pripravené k vylúčeniu, avšak tomuto procesu je nutné pomôcť poctivým pitným režimom. Aktívne ingrediencie citróna povzbudzujú vylúčenie týchto látok z hrubého čreva. Citrón pečeň prečistí, taktiež obličky, slezinu a žlčník. Odstraňuje množstvo toxických látok, ktoré sa do organizmu dostanú z umelých hmôt, syntetických chemikálií, radiácie a nezdravého jedla. Konzumáciu citróna spolu s konzumáciou mäsa, zvlášť hovädzieho, odporúčal už známy český liečiteľ František Ferda. Uvádzal, že citrón uvoľňuje v mäse obsiahnutú močovinu.

ZÁSADITÉ PROSTREDIE S CITRÓNOM
citrón Aj keď má citrónová šťava kyslú chuť, v skutočnosti zásadným spôsobom prispieva k vyrovnaniu prevahy kyselinotvornej stravy a alkalizuje krv, bunky, lymfu, orgány a tkanivá. Tento jav je možný spojením veľmi dobre vstrebateľného vitamínu C spolu s biodostupným vápnikom a fytochemikáliami, ktoré sa nazývajú limonoidy. Limonoidy spoja reakciu vitamínu C, vápnika a zvyšujú ich biodostupnosť, a tak sa v tele vytvára zásadité prostredie, ktoré zabraňuje tvorbe takmer všetkých druhov rakoviny. Pretože limonoidy majú schopnosť udržať sa dlho v krvnom riečisku, vedci dúfajú, že budú pre zastavenie množenia rakovinových buniek vhodnejšie než akékoľvek iné živiny (napr. fenoly v zelenom čaji sa v krvnom riečisku udržia jednu až šesť hodín).

PROTINÁDOROVÉ ÚČINKY CITRÓNA

Laboratórne testy tiež zistili, že citrusy bojujú s rakovinou ústnej dutiny, kože, prsníka, žalúdka a hrubého čreva a tiež s neroblastonmi, ktoré sa vyskytujú najmä u detí. Okrem brusníc preukázal citrón najvyššiu účinnosť pri ničení rakovinových buniek pečene pri pokusoch in vitro. Nie je to však iba rakovina, čo sužuje civilizovanú populáciu. Starnúca populácia je tiež často postihnutá bolestivými problémami kĺbov v podobe zápalovej polyartritídy. Vedecké výskumy ukazujú, že ľudia s najnižšou konzumáciou potravín bohatých na vitamín C mali trikrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu artritídy. Strava bohatá na vitamín C poskytuje ochranu pred týmto zápalovým ochorením.

CITRÓN A ŠŤASTIE
citrón Veľmi dobre vstrebateľný vitamín C v citróne nie je len tak ,,hocijakým" obyčajným vitamínom. Sám o sebe je totiž veľmi silnou vzpruhou pre celý telesný systém. V modernej dobe plnej stresu je zásadnou živinou pre podporu nadobličiek a ďalších žliaz s vnútornou sekréciou. Je dôležitý pre tvorbu pohlavných i stresových hormónov. Len s dostatočným príjmom vitamínu C môže dôjsť k tvorbe hormónov eufórie a šťastia - noradrenalínu a Beta endorfínu. Je vysoko pravdepodobné, že toto je jeden z mechanizmov, ktorý stojí za výsledkami výskumu spomínaného známym psychiatrom Dr. Danielom Amenom. Zistilo sa, že strava s veľmi bohatým príjmom ovocia a zeleniny priamo súvisí s pocitmi spokojnosti či dokonca šťastia. Najšťastnejší sa cítili ľudia, ktorí konzumovali osem porcií ovocia a zeleniny denne. Tieto príjemné pocity sa znižovali úmerne so znížením porcií stravy s vysokým podielom vitamínu C (teda ovocia a zeleniny).

SKORBUT PREDTÝM I DNES

Koniec koncov o tom, ako vitamín C v citrónoch a kyslej kapuste zachránil zámorského moreplavca pred skorbutom, píšu učebnice histórie. Mýlili by sme sa však, keby sme si mysleli, že ide už o historickú kapitolu. Pretože značná časť ľudstva je živená zo stravy priemyselne spracovanej, a teda chudobnej na živiny vrátane vitamínu C, tak sa s novými prípadmi skorbutu môžeme stretnúť aj dnes a zdokumentované sú napríklad prípady v Austrálii či Veľkej Británii.

CITRÓN PRE SILNÚ IMUNITU
imunitaBioflavonoidy v citrónoch navyše výrazne stimulujú imunitný systém, a to samozrejme okrem vysoko účinnej posily imunity samotným vitamínom C. Redukujú tiež zápalové reakcie v tele. Keď nás v zimnom období dobehne chrípka či prechladnutie, asi jednoznačne si všetci spomenieme na čaj s citrónom a medom. Ani toto spojenie nie je náhodné. Samotný čaj má antivírusovú aktivitu, citrón výrazne posilní imunitu a med má veľa fytochemikálií, ktoré celý proces uzdravenia zásadne podporia. V prípade bronchitídy, chrípky či zápalu pľúc je citrón jednou z potravín, ktoré najúčinnejšie odstraňuje hlieny.

Myslime na to teda v období nastupujúceho jesenného chladu a obrňme sa s pomocou citróna pred nachladnutím a zlou náladou!

CITRÓNY HĽADAJTE V KÚRE FLUICIR I INMUNAT
inmunat
Myslime na to teda v období nastupujúceho jesenného chladu a obrňme sa s pomocou citróna pred nachladnutím aj zlou náladou! Nebude pre nás prekvapením, že koncentrát citrónovej šťavy patrí k základným ingredienciám kúry na posilnenie imunity Inmunat. Kombinácia so silným špargľovým výťažkom a hubami shitake sa snúbi v harmónii posilňujúcej našu imunitnú obranu. Citrusové flavonoidy pochádzajúce z extraktu z citrónovej kôry potom cielia na odolnú, pevnú a pružnú srdcovo-cievnu sústavu a s ďalším komplexom účinných zložiek ju nájdete v mimoriadne obľúbenej kúre Fluicir.

Čím ďalším spestriť jedálniček a zároveň tak urobiť niečo pre svoje zdravie?
Kontaktujte najbližšiu pobočku a neváhajte sa opýtať našich výživových poradcov, ako vám môžu pomôcť nielen v zostavení jedálnička, ale aj k získaniu či udržaniu správnej váhy. Vyberte si tú najbližšiu pobočku NATURHOUSE.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.