Prestať fajčiť a nepribrať?

Detoxikácia a chudnutie
Prestať fajčiť a nepribrať?

Fakt, že so zahasením poslednej cigarety sa celkom bežne priberá na váhe, niektorých fajčiarov, ktorí navyše už s nejakou nadváhou bojujú, od zanechania fajčenia často odrádza. Zdravie však rozhodne velí cigarety odložiť. Prírastok na váhe prekvapí predovšetkým nepripravených, ktorí dúfajú, že to nejako zvládnu. Pokiaľ dokážete odložiť cigarety, potom ste bojovník. Ako bojovník ale potrebujete ďalší strategický plán, ako so spomalením metabolizmu predtým zrýchľovaného nikotínom, zatočiť. Pokiaľ sa nestanete stratégom, zrejme nevyhráte celú bitku. Pamätajme, že zahasená cigareta neznamená odloženie nášho sklonu k závislostiam, a tak nezriedka závislosť na nikotíne nahradíme závislosťou na jedle...

Začať môžete tým, že si naplánujete viac pohybu a tento plán začnete uskutočňovať už v čase, keď sa snažíte cigarety obmedzovať. Pohyb totiž znižuje chuť na rôzne neresti, ku ktorým patria aj cigarety a jedlo. Pomôže vám znížiť nutkavý pocit, že hneď teraz si potrebujete zapáliť alebo niečo zjesť. Ďalej sám o sebe začne zvyšovať váš energetický výdaj, ktorý pomôže udržaniu váhy po zanechaní fajčenia. Všeobecne budeme potrebovať niekde ušetriť asi 850 kJ (202 kcal), o ktoré nám nikotín metabolizmus zrýchľoval. Môže to byť napríklad hodina rýchlej chôdze denne.

Predplaťte si magazín PESO PERFECTO! NATURHOUSE

Rovnako tak to môže byť aj energetická úspora, ktorú hľadajme v prijatej strave. Ak ste spokojným požívateľom slovenskej kuchyne, nemuselo by to byť také ťažké. Namiesto salámy budeme vyhľadávať chudšiu šunku, namiesto zrejúcich syrov skúsime menej tučné verzie čerstvých syrov, hranolky vymeníme za varené zemiaky, alebo dokonca zemiaky s kyslou kapustou, s nižším podielom tuku. Revíziu tiež môžeme urobiť u skonzumovaných sladkostí, malinoviek, piva, vína a ďalšieho alkoholu. Káva a cigareta alebo káva so sladkým sú typickými spúšťačmi. Zauvažujme teda napríklad o výmene kávy za čaj. V každom prípade sa jedná o zdravšiu verziu kofeínu.

Spúšťačov, ktoré vedú k zapáleniu cigarety alebo konzumácii nevhodného jedla, ktoré ohrozuje vašu váhu, však môže byť oveľa viac a ako kandidát na stratéga je potrebné vyhodnotiť, kde sa nachádzajú najväčšie slabiny vášho denného režimu. Revíziu niekedy dokonca musíme urobiť aj medzi kamarátmi a pridržiavajme sa známeho hesla „vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá“ – takže preferujme kamarátov, ktorí nefajčia, zdravo či lepšie jedia, alebo nám aspoň naše nové odhodlania aktívne nebojkotujú. Sociálne skupiny majú na to, ako nakoniec vyzeráme, či sme štíhli, či obézni, fajčíme alebo pijeme alkohol, zásadný vplyv. A to taký, že smelo môžeme tieto nešváry vyhlásiť za infekčné a nákazlivé choroby.

Kľúčové pre udržanie hmotnosti bude dodržiavanie stravovacieho režimu. Vynechávanie jedál bolo s cigaretou oveľa jednoduchšie a pomohlo vám s redukciou energetického príjmu. Bez cigarety však vynechávanie jedál odpoveďou byť nemusí, a naopak môže viesť k priberaniu. Svoje o tom vedia mnohí dietári, ktorí sa snažia redukovať váhu hladovaním. To je cesta, ktorá naozaj nefunguje. Pravdepodobne budete tápať, ako by váš režim mal vyzerať. Pokiaľ máte pocit, že sa cesta za dosiahnutím vášho cieľa komplikuje, neváhajte sa zveriť odborníkom.

S postupným obmedzovaním cigariet a ich vysadením vám pomôže česká aplikácia Adiquit, ktorú si môžete zaobstarať s 50% zľavou, pokiaľ racionálne usúdite, že vedenie a poradenstvo v oblasti svojho jedálnička a jeho úpravy zveríte odborníkom v Naturhouse. Tu vás naučíme pravidelne, ľahko a zdravo jesť – a to tak, aby sa vaša váha po vysadení nikotínu ustálila, alebo aby sa vám dokonca podarilo váhu zredukovať. Podporné produkty na báze bylín, ovocia a zeleniny napomôžu procesu detoxikácie tela, ktorý je po fajčení potrebný, a podporí regeneráciu organizmu. S odporúčaným stredomorským jedálničkom vás čo najskôr spoločne dostaneme do formy.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.