"Nápoveda" ako byť v lete vo forme!

Detoxikácia a chudnutie
"Nápoveda" ako byť v lete vo forme!

To, že zdravé chudnutie spočíva v dlhodobej zmene životného štýlu, pre vás nie je nová informácia. Ale ako do tohto plánu zakomponovať málo času a blížiacu sa sezónu? Navyše tak, aby sa efekt dostavil čo najrýchlejšie a navždy?
Hoci chudnutie na poslednú chvíľu nie je úplne ideálne, existuje jednoduchá cesta, ktorá však vyžaduje nutnú dávku cieľavedomosti. "Spočíva v obmedzenom príjme komplexných sacharidov v jedálničku a zaradenie športovej aktivity", hovorí Mgr. Soňa Lovichová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE. "Inými slovami, zaťať zuby a vynechať všetko maškrtenie v podobe sladkostí; obmedziť pečivo, obzvlášť v popoludňajších hodinách, zabudnúť na čas na prílohy a nahradiť ich napríklad zeleninovým pyré alebo zeleninovou prílohou. Zároveň je nutné voliť aj správne druhy zeleniny. Najmä takú, ktorá je bohatá na draslík (brokolica, cuketa, špargľa) a pomáha organizmu zbaviť sa nadbytočnej tekutiny alebo na antioxidanty (kapusta, cesnak, listová zelenina), ktoré pomáhajú s odbúraním škodlivých látok z tela a tým ho čistia. Opomenúť nemožno ani druhy bohaté na vitamín C, ktorý reštartuje metabolizmus a prispeje k správnym metabolickým funkciám", dodáva.

BLACK LIST
vodaDôležité je nezabúdať ani na správny pomer bielkovín v strave, to znamená trikrát denne prijímať ako živočíšne, tak rastlinné bielkoviny. Ráno si dajte napríklad nízkotučný tvaroh, na obed mäso alebo strukoviny a k večeri vaječné bielky. Nemenej dôležitý je dostatočný pitný režim. Zakázaný prístup majú káva, sladké limonády a samozrejme alkoholické nápoje. "Alkohol organizmus zaťažuje toxínmi, zavodňuje a obsahuje veľa sacharidov. Nie je vhodný, ak chcete rýchlo schudnúť", hovorí poradkyňa. Čistá voda je prameňom života, preto siahnite hlavne po nej, a voľte takú, ktorá neobsahuje pridané bublinky, ktoré nadúvajú, dochucovadlá a sladidlá. Lenže čo ak vám samotná voda nechutí? "Keď nie ste schopní vypiť čistú vodu, môžete si ju ochutiť citrónom alebo pomarančom, v lete mätou alebo uhorkou", radí ďalej Mgr. Soňa Lovichová. "Pite bylinkové alebo ovocné čaje, v horúcom počasí z nich vyrobte ľadový čaj, a výborné osvieženie je na svete. Boom zažíva tzv. smoothie, čo je vynikajúci spôsob, ako dodať telu rýchlu energiu a vitamíny. Dbajte však na pomer ovocia a zeleniny - ovocie je sladšie, teda je vhodné ho miešať so zeleninou."

NIE KILÁ, ALE CENTIMETRY
metrWHO (Svetová zdravotnícka organizácia) odporúča redukciu hmotnosti okolo 1 kilogramu týždenne, a týmto pravidlom sa riadia aj odborníci v NATURHOUSE. "Redukcia hmotnosti je veľmi individuálna a záleží na tom, čo u chudnutia robíte. Vždy radím, aby sa klienti nedívali na váhu, ale na to, ako sa im mení postava. Ideálny úbytok je 0,5 až 1 kg za týždeň, čo je také zdravé chudnutie, aby sa koža mala čas stiahnuť, nevznikali psychické výkyvy a výkyvy energie", vysvetľuje výživová poradkyňa. "Záleží aj na štýle života. Ak chudnete a zrazu začnete športovať, bude dochádzať k nárastu svalovej hmoty a úbytok na váhe nebude tak veľký. Na druhú stranu sa vám ale bude formovať postava a spoznáte to na centimetroch." Všeobecne platí, že zdravé chudnutie predstavuje maximálne päť kilogramov za mesiac.

AŽ MOC „STARÁ“
A nevyhovárajte sa na vek. Aj po päťdesiatke môžete mať skvelú postavu a chudnutie je rovnako zložité ako v tridsiatke. Ostatne jeden z príbehov našich klientok zastáva dôkazom. "Medzi mojimi klientkami je nejedna sedemdesiatročná seniorka, ktorá je na tom lepšie ako dvadsaťročná študentka. Je síce pravda, že spôsob chudnutia sa s vekom líši, ale skôr zohľadnením zdravotného stavu, pracovných možností a aktivít. Keď to vezmeme reálne: v 20 chceme vytúženú postavu a najväčší problém bude naučiť sa variť. V 30 bude problém, ako skĺbiť varenie pre seba s varením pre rodinu. A v 50, ako sa stravovať, aby som sa zbavila tej ktorej choroby. Základ je ale vždy rovnaký - jesť pravidelne a vyvážene", zhŕňa nutričná poradkyňa.

LEN TO NAJ
Podarilo sa vám vyrysovať postavu, ale na dovolenke prichádzajú ďalšie lákadlá? Vďaka stolom pretekajúcim pochúťkami na dovolenke je možné vysnívanej figúre zamávať na rozlúčku. Alebo to tak byť nemusí ... "Najlepšie odporúčanie je nemať veľké zeleninaoči a neprejedať sa. Jedzte pravidelne po menších porciách, vyvážene, spolu s dostatočným pitným režimom a úspech je zaručený. Širokej ponuke pokrmov na dovolenke by som sa nebála. Naopak, máte aspoň veľa možností na výber. Takže vyberajte, čo je pre vás najlepšie", radí Mgr. Soňa Lovichová. Najväčšieho efektu dosiahnete, ak sa budete držať pravidiel správneho stravovania aj potom, čo plavky odložíte na zimný spánok. Zmeniť celkovo životný štýl a životosprávu je náročné a vyžaduje to trpezlivosť a pevnú vôľu, ale odmenou vám bude krásna postava, veľa energie, sebavedomie a zdravšie telo. "Sama som redukciou váhy prešla. Naučila som sa, kedy čo jesť a aj keď občas na dovolenke alebo u babičkinho koláča zabudnem na „správne vychovanie“, viem, ako sa stravovať a že si váhu dokážem udržať", hovorí Mgr. Soňa Lovichová. 

ZRÝCHLIME TO
Ak si osvojíte nový stravovací režim, máte zo 70 % vyhraté. Ak chcete chudnutie urýchliť, s ďalšími 30 % vám pomôže pohyb. Začnite zľahka, pokojne, nenáročnými aktivitami. Koľkokrát šport ani nemusí bolieť. Stačí, keď prestanete používať výťah, začnete vystupovať o dve zastávky skôr pred domom, zvyšok dôjdete peši a celkovo budete využívať pekného počasia. Vyskúšať môžete aj rôzne cvičebné programy na doma.

pripravili: Jana Uhlířová a JanaTobrmanová Čiháková v spolupráci s Mgr. Soňou Lovichovou, hlavnou výživovou poradkyňou NATURHOUSE. Vyšlo v časopise Peso Perfecto.

Tým, ktorí na túto letnú prípravu nechcú byť sami

Kontaktujte najbližšiu pobočku a opýtajte sa našich výživových poradcov, ako vám môžu pomôcť v oblasti zdravého stravovania a získania či udržania správnej váhy. Vyberte si tú najbližšiu pobočku

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.