Schudnúť rýchlo a bez jojo efektu?

Detoxikácia a chudnutie
Schudnúť rýchlo a bez jojo efektu?

Schudnúť rýchlo a bez jojo efektu? 
To nie je nič jednoduché a dokazujú to aj prieskumy, ktoré hovoria, že takmer polovica tých, čo zápasia s nadváhou alebo obezitou, sa v priemere do dvoch rokoch po úspešnej redukcii vrátia na pôvodnú váhu. Rýchle chudnutie bez jojo efektu je cieľom množstva ľudí, a to najmä na začiatku nového roka, ktorý býva príležitosťou k dlhodobým predsavzatím. Zbaviť sa bleskovo prebytočných kilogramov je skvelé, ešte lepšie je však si svoju vysnívanú váhu zachovať.
Pre začiatok je potrebné si uvedomiť, že strava pre rýchly úbytok nemá nič spoločného s hladovaním. Ak sa nechcete stať obeťou jojo efektu, zabudnite na drastické diéty. Tento spôsob chudnutia vás môže doviesť k dehydratácii, spomaleniu metabolizmu a taktiež k zdravotným ťažkostiam. So zostavením správneho jedálnička vám môže pomôcť aj výživový poradca.

V poradniach NATURHOUSE navyše od začiatku roku 2020 ponúkame nové programy pre rýchle naštartovanie chudnutia, ktoré klienti absolvujú pod odborným dohľadom, s vhodným časovým plánom a bez rizika nechceného jojo efektu.

Na čo je potrebné sa zamerať? Výživový poradca odporúča:
Správna vyvážená strava, v ktorej nechýbajú žiadne dôležité živiny, je základom životného štýlu, ktorý vás dovedie k vysnívanej postave. Aby sa predišlo jojo efektu, v NATURHOUSE je terapia rozdelená do troch dôležitých fáz:
1. Úbytok kilogramov - V tejto fáze sa zameriavame na dosiahnutie správnej váhy, vo vhodnom tempe, zdravo a bez hladovania.
2. Udržiavacia fáza - Do stravy začíname pridávať bežnejšie pokrmy. V praxi to znamená postupné navyšovanie kalórií a pridávanie potravín, ktoré boli doteraz obmedzené.
3. Stabilizácia - Táto fáza umožní udržať vaše úspechy a ochráni vás pred jojo efektom. Počas stabilizácie vás výživový poradca naučí, ako potraviny správne kombinovať, ako kompenzovať rôzne drobné stravovacie hriechy a ako si novú váhu bez ťažkostí udržať.

Ako vyhrať nad jojo efektom?
Najskôr je potrebné si uvedomiť, ako jojo efekt vzniká. Hlavnými faktormi sú:
- hladovanie,
- pokrmy s množstvom prázdnych kalórií,
- strava založená na jedinej živine (napríklad iba bielkovinách),
... a následný návrat k starým stravovacím návykom.

Tieto nevhodné praktiky pri úbytku hmotnosti vedú spravidla k tomu, že telo sa po skončení nevhodnej metódy chudnutia snaží nahradiť vzniknuté straty živín. Niekedy si dokonca začne ukladať aj zásoby živín pre prípad, že by malo znovu nastať obdobie utrpenia a človek nakoniec dosiahne ešte väčšej hmotnosti, ako mal pred redukciou. Pamätajte na to, že zdravý úbytok váhy je 0,5 až 1 kilogram týždenne. Ak chcete schudnúť a zároveň poskytnúť svojmu telu pocit bezpečia, ktorý vás ochráni pred vrátením sa na pôvodnú hmotnosť, nezabudnite do svojej stravy zaradiť nasledovné položky:
- chudé mäso,
- zeleninu (mala by byť súčasťou každého jedla),
- ovocie,
- kvalitné mliečne výrobky,
- ryby,
- kvalitné tuky.

Predovšetkým majte na pamäti, že ani tá najlepšie zostavená strava vás nebude chrániť pred návratom k pôvodným stravovacím návykom po skončení redukcie. Zásady ako pravidelná strava, správny pitný režim, obmedzenie rýchleho občerstvenia, polotovarov a nezdravých sladkostí by vám mali zostať už navždy.

Neviete, ako na to? Navštívte najbližšiu pobočku NATURHOUSE a poraďte sa s naším výživovým poradcom. Sme tu pre vás.

 

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.