Sedem divov goji

Detoxikácia a chudnutie
Trendy vo výžive
Sedem divov goji

Výživová poradkyňa NATURHOUSE
Štěpánka Kutišová

Poznáte už goji?
gojiDnešná doba praje zdravému životnému štýlu. Viac sa o seba staráme, strážime si svoj jedálniček a nebojíme sa skúšať nové veci. Už aj v najmenších obchodoch s potravinami nájdeme najrôznejšie exotické ovocie a zeleninu, ba dokonca aj superpotraviny. Veľkým trendom jedálničkov je dnes goji. Niet divu, že sa o jeho pozitívnych účinkoch na ľudské zdravie zaujíma aj odborná verejnosť. A čo že to goji vlastne je?
Goji čiže kustovnica čínska, tiež nazývaná ako červený diamant, je plod pochádzajúci z Ázie, ktorý sa podobá našim dobre známym hrozienkam a chuťou pripomína niečo medzi višňou a šípkou. Zdraviu prospešné účinky týchto plodov sú známe viac ako 2 000 rokov, či už v lekárstve ako cenná bylina, alebo jednoducho ako prospešný výživový doplnok.

Médiá nešetria chválou na tieto plody a benefity, ktoré pre ľudské zdravie majú. Takéto tvrdenia zase nedávajú spať modernej vede, ktorá ich neváhala preveriť. A k čomu teda došla?

1. Doping pre zrak
Pozitívne účinky antioxidantov nemožno spochybniť. Dávno už vieme, že čím farebnejší plod, tým väčší obsah fotochemikálií čiže farebných pigmentov a tým prospešnejší zdroj antioxidantov. A nie je divu, že pri červenej farbe, ktorú goji má, je tiež bohatým zdrojom antioxidantov, a to predovšetkým jedného konkrétneho - zeaxantínu. Tento antioxidant bojuje proti ochoreniam očí, predovšetkým v dôsledku starnutia. Jedna z vedeckých štúdií dokazuje, že goji chráni sietnicu pred gangliovými bunkami zodpovednými za glaukóm, ktorý môže zapríčiniť stratu zraku.

2. Podpora imunitného systému
Spomínané antioxidanty nie sú prospešné len očiam, sú predovšetkým veľkým pomocníkom imunitného systému, ktorý čelí zlému životnému štýlu, stresu, nezdravému stravovaniu, ale aj znečistenému životnému prostrediu. Tieto negatívne vplyvy dávajú v tele za vznik voľným radikálom, teda bunkám, ktoré "napádajú" zdravé bunky. A práve v tejto chvíli prichádzajú na pomoc antioxidanty.

3. Bojujú proti rakovine
To, že nejaká potravina bojuje s karcinogénnym ochorením, je silné tvrdenie. Avšak štúdia zo zahraničného periodika Drug Design, Development and Therapy prezentuje výsledky prieskumu vykonaného na myšiach, ktorý ukázal, že plody goji môžu brániť rastu tumoru a tým podporiť liečbu. V tomto prípade teda nejde len o nejaké domnienky.

lady4. Pre krásnejšiu pleť
Plody goji sú tiež bohaté na betakarotén. Ten je známy pre svoje skrášľujúce účinky a my ho oceňujeme najčastejšie pri opaľovaní. Jeho účinky na pleť sú ale všeobecne prospešné - ovplyvňuje starnutie pleti, redukuje jej podráždenie a zlepšuje jej celkové zdravie. Prečo teda nezaradiť goji aj do svojej skrášľujúcej rutiny?

5. Reguluje cukor v krvi
Goji býva tiež pripisovaná schopnosť regulovať uvoľňovanie cukru do krvi a udržanie rovnováhy inzulínu a glukózy v krvi - toto je dôležité predovšetkým v súvislosti s rizikami diabetu. Odborné štúdie navyše tvrdia, že u chorých s druhým typom diabetu sa zvýšila hladina HDL cholesterolu, ktorý je známy ako zdravší.

6. Pre pohodu v duši
120 mililitrov šťavy z goji je kľúčom k energii, dobrej nálade a zlepšeniu spánku, teda aspoň podľa americkej štúdie. Z tej vyplýva, že účastníci prieskumu cítili po 15 dňoch konzumácie goji viac energie, schopnosť sa sústrediť, zároveň ale aj pocity pokoja a spokojnosti.

7.  Pri liečbe obličiek
gojiUž tradičná čínska medicína oceňovala účinky goji pri liečbe ochorení obličiek. Výskumy potvrdili, že konzumácia plodov goji môže nielen zásadne pomôcť pri poškodení pečene alkoholom, ale dokonca aj ovplyvniť rast nádoru pri rakovine obličiek.

A ako zaradiť goji do svojho jedálnička?
Úplne jednoducho, sušené plody možno pridať do obľúbeného smoothie, do ovsenej kaše či jogurtu, dezertov, šalátov alebo jednoducho samotné, ako rýchlu desiatu. Kreativite sa medze nekladú.

Čím ďalším spestriť jedálniček a zároveň tak urobiť niečo pre svoje zdravie?
Kontaktujte najbližšiu pobočku a neváhajte sa opýtať našich výživových poradcov, ako vám môžu pomôcť nielen v zostavení jedálnička, ale aj k získaniu či udržaniu správnej váhy. Vyberte si tú najbližšiu pobočku: https://www.naturhouse.sk/objednavka.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.