Snackujte – desiata zdravo

Trendy vo výžive
Snackujte –  desiata zdravo

Taktiež bojujete s otázkou, či desiatovať alebo neviete, čo? Aj sami odborníci a nutriční poradcovia sa roky dohadujú, koľko jedál by mal obsahovať náš jedálniček. Teda či desiatovať. Niektorí sa držia zavedených piatich jedál, iní zastávajú 3 hlavné jedlá. Vždy sa však musí prihliadať na osobné potreby každého jedinca. Na jeho zamestnanie, vek, zdravotný stav, atď.

Navštívte poradne Naturhouse, kde vám s jedálničkom poradia.

Každý človek má individuálny režim, čo v praxi znamená, že pokiaľ vstávate o 10 h a chodíte spať o 21 h, päť jedál asi nestihnete. Naopak ľudia, ktorí pracujú na nočných smenách, pričom vsávajú o 6 h a idú spať na druhý deň na poludnie, stihnú tých jedál pokojne dvanásť.

Podstatou vyváženého jedálnička však zostáva jedno pravidlo: organizmus musí dostať počas dňa svoje optimálne množstvo živín, vitamínov a minerálov.

Preto výživoví poradcovia Naturhouse patria k zástancom zaraďovania desiat do jedálnička, samozrejme vždy s prihliadnutím na individuálne potreby klienta. A dôvody na to majú dlhoročné.

Rozhodne sa bez desiat nezaobídu napríklad deti, mládež, tehotné či dojčiace ženy, ľudia v rekonvalescencii, športovci a ľudia ťažko fyzicky a psychiky pracujúci.

 

Prečo snackovať?

Desiate tvoria významnú súčasť správneho stravovacieho režimu, pretože sú dôležitým zdrojom energie počas dňa, zlepšujú sústredenie, predchádzajú obezite alebo poruchám príjmu potravy. Vynechávanie desiat sa často nevypláca. Predstavte si, že idete večer po práci cvičiť, máte počas dňa veľa stresu, beháte celý deň po úradoch alebo sa vaše dieťa rozhodlo dokázať svetu svoju hyperaktivitu. A vám chýba iba len 15 % denného príjmu, vrátane základných živín, vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré tvoria desiaty. Čo sa stane? Večer z hladu podniknete nájazd na chladničku alebo budete cez deň uzobávať. Vitalitu, ktorú nedoplníte počas dňa, s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho dojete. Navyše sa pravdepodobne dostaví aj zlá nálada, nervozita, podráždenosť a únava.

Dopoludňajšia i popoludňajšia desiata/olovrant je nielen zdrojom energie, ale navyše funguje ako prevencia tzv. vlčieho hladu (pokles hladiny krvného cukru). Pomocou desiat zabránite stravovacím prehreškom. Keď už máte večer chvíľku pokoja, budete sa lepšie sústrediť a zachováte si zdravý životný štýl.

Nestačí však len tak niečo zjesť na desiatu. Aj tu to chce zapojiť rozum a dať telu to, čo skutočne potrebuje.

Dieťaťu najčastejšie natriete na desiatu chleba s maslom, muži si idú kúpiť parížsky šalát s rožkom a ženy si dajú sušienky alebo ovsenú kašu. Tak takto nie. V desiatej by mali byť zastúpené bielkoviny, komplexné sacharidy, zdravé tuky, vitamíny, minerály aj vláknina.

CHCEM BEZPLATNÉ MENU

15 príkladov alternatívnych snackov

Nezdravá varianta

Zdravá alternatíva

rožok so salámou

Celozrnné pečivo s 80% šunkou a zelenina

Buchta, šišky, koláče

Domáci koláč z celozrnnej múky s ovocím, osladený medom alebo čakankovým sirupom

Müsli 

Domáca granola s bielym jogurtom

Parížsky šalát

Strukovinový šalát, hummus, zeleninový šalát

Chlieb s nátierkovým maslom

Celozrnné pečivo s tvarohovou nátierkou alebo kvalitným syrom, zelenina

Bageta alebo hamburger

Obložená celozrnná bageta s nakrájaným mäsom, tuniakom alebo pečenou šunkou a vajcom, zelenina

Hutné polievky

Strukovinová polievka (fazuľová, šošovicová)

Párok v rožku

Celozrnné pečivo s morčacím steakom a zeleninou

Ovocný jogurt alebo tvarohový dezert

Biely jogurt alebo vyšľahaný tvaroh s hrsťou ovocia a semienok, osladený napr. čakankovým sirupom

Instantná kaša

Jogurt s ovsenými vločkami, ideálne naklíčenými

Mliečna ryža

Domáca mliečna ryža bez konzervantov, osladená medom alebo čakankovým sirupom alebo domáci puding z mlieka, chia semienok a ovocia

Ovocné smoothie

Smoothie ako kombinácia kyslo-mliečneho výrobku a kúsku ovocia 

Chipsy, slané oriešky

Nepražené semienka alebo domáce zeleninové pečené chipsy

Wrap

Celozrnná tortilla s mäsom a zeleninou

Sušienky a čokoláda

Biely jogurt alebo kefír s celozrnnou sušienkou, popr. proteínová tyčinka

 

CHCEM BEZPLATNÉ MENU

Ako vyzerá ideálna desiata pre „normálneho človeka“?

Kombinácia ovocia (sacharidy a vláknina, vitamíny) s bielym jogurtom či tvarohom (bielkovina, vitamíny) a hŕstkou orechov alebo semienok (zdravé tuky, vitamíny a minerály).

Desiata pre deti

Desiata/olovrant je pre deti zásadná. Dodajú energiu v škole i na ďalšie krúžky alebo šport. A navyše zaistia, aby deti nevyjedali nevhodné pochutiny v školskom bufete. Kalorický objem ich snackov by sa mal vždy odvíjať od veku a aktivít.

Vyhnúť by ste sa mali sladkostiam, sladkým mliečnym dezertom, slaným snackom – nič z toho nedodá dostatok vlákniny, bielkovín, vitamínov ani minerálov.

Zaraďte naopak veľa zeleniny a ovocia, nesladené kyslo-mliečne výrobky, pečivo z rôznych druhov obilnín, kvalitné šunky s nízkym obsahom soli, domáce nátierky z tvarohu, strukovín, Cottage alebo Lučiny.

Takže skúste dať deťom do školy napríklad celozrnný sendvič s nátierkou, šunkou, syrom a zeleninou nakrájanou na hranolky. Upečte napríklad fazuľové muffiny a k tomu kefír. Alebo im do fajnovej fľašky pripravte ovocno-zeleninové smoothie s chia semienkami alebo mliečny shake.

Pozrite sa na ďalšiu inšpiráciu Ako na desiaty pre školákov alebo Zdravo desiatovať ide i na sladký spôsob.

Desiata pre športovcov

Rýchla, ľahká a dostačujúca varianta snacku pred športom (1-3 hodiny) sú kyslo-mliečne výrobky s kúskom ovocia, smoothie alebo kvalitná ovocná tyčinka.

Po cvičení je to zložitejšie. Pokiaľ sa chystáte na ďalší tréning hneď ďalší deň, doplňte ihneď po cvičení rýchlo stráviteľné sacharidy a bielkoviny – tzn. napríklad ovocie a jogurt, celozrnnú sušienku a kefír alebo kvalitnú proteínovú tyčinku. Ak vás čaká cvičebná pauza, ideálne je sa do 2 hodín dostatočne najesť – tzn. klasické hlavné jedlo ako obed alebo večera = bielkovina, malé množstvo tuku, zelenina, popr. príloha (najvhodnejšie sú strukoviny alebo quinoa).

Na túru alebo výlet

Zabudnite na reklamu „energia zbalená na cesty“ i na rezeň s chlebom. Desiata by mal byť aj v tomto prípade ľahko stráviteľná, ale energeticky výdatná. Teda s prevahou postupne sa uvoľňujúcich sacharidov. Vezmite si so sebou napríklad celozrnný sendvič s kvalitnou šunkou, vajcom, plátkom syra a zeleninu. Ovocie ako jablko, hruška aj mandarínka sa zmestia do batôžku každému. Proteínovú tyčinku a flapjack hravo strčíte do vrecka.

Ostatné 

Pamätajte, že desiata musí obsahovať vyvážený pomer všetkých základných živín. Takže skúste celozrnné pečivo s cottage syrom, jogurt s ovocím a semienkami, zeleninový šalát s klíčkami, jednoducho čo máte radi.

Chcete si udržať váhu a poradiť s desiatami v redukčnom režime? Nájdite si najbližšiu pobočku a my vám poradíme!

 

CHCEM BEZPLATNÉ MENU


Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.