Stravovanie na dovolenke

Detoxikácia a chudnutie
Stravovanie na dovolenke

Je tu leto as ním spojená sezóna dovoleniek. Dlhšia doba odpočinku od každodenných pracovných povinností a rekonvalescencie. Predstavu o nej máme každý trochu inú, ale mnohí z nás už pred letom začali riešiť jedálniček do plaviek, ako mať do leta ploché brucho, zbaviť sa celulitídy alebo jednoducho schudnúť.

Dosiahli ste určité výsledky, zaviedli disciplínu, začali sa zdravo stravovať a hýbať sa? Bola by škoda o ne prísť a ani to nie je nutné. To vám potvrdí snáď každý výživový poradca. My v Naturhouse určite. Máme nielen komplexné riešenie chudnutia, ale pomôžeme i s radami, čo jesť na dovolenke. Dostanete množstvo receptov i pokynov, ako sa napríklad vyhnúť stravovacím ťažkostiam na cestách alebo ako si udržať zdravé opálenie.

Strašiak celulitída

Nastal čas sa odhaliť. A aj keď ste dámy na svojej postave tvrdo pracovali, stále vás trápi celulitída. Nezúfajte.Vedzte, že v tom nie ste samy a bohužiaľ je to beh na dlhšiu trať. Rozhodne buďte v kľude. Ak chcete hladkú pokožku, naše výživové poradkyne sú špecialistky a vedia, ako na celulitídu pôsobiť zvonku aj zvnútra, aby bol výsledok čo najlepší. Bezbolestne a s nutnou dávkou podpory.

Dovolenka je tu od toho, aby ste si oddýchli a relaxovali. Nechcete riešiť obmedzovanie v jedle ani žiadny stres. Preto je dobré vždy nájsť nejaký kompromis, či už budete dovolenku tráviť doma na záhrade, v tuzemsku na horách alebo v zahraničí pri mori. Pokiaľ nechcete prísť o všetko, čo ste si v stravovacích návykoch vybudovali, platí jednoduché hlavné pravidlo: dodržiavať základ. Vezmeme to po poriadku.

Čo urobiť ešte pred dovolenkou:

Určite ste sa už naučili základy zdravého životného štýlu ako pravidelná plnohodnotná strava, dostatočný spánok, dodržiavanie pitného režimu a nejaká pohybová aktivita. Je čas zvýšiť príjem vitamínov, antioxidantov a minerálov. Prečo?

  • Počas leta sa potíme viac ako inokedy a potením sa z tela vyplavujú minerály (napr. draslík), čo má za následok napr. bolesti hlavy alebo dehydratáciu organizmu.
  • Pri intenzívnom slnení si chceme udržať zdravú pokožku a pekné opálenie. Antioxidanty (hlavne vitamín C, E a betakarotén) bránia pokožku pred škodlivým vplyvom UV žiarenia.
  • Opaľovací krém bráni vstrebávaniu vitamínu D do tela. Preto je vhodné doplniť tento vitamín suplementáciou aj v lete.
  • Alkohol ničí vitamíny a v lete ho mnohí pijeme viac ako cez rok. Alkohol aj v malom množstve ničí a odčerpáva vitamíny z tela – predovšetkým B1, B6, kyselinu listovú, vápnik a horčík.
  • Cestovanie a zmena prirodzeného prostredia nerobí dobre našej črevnej mikroflóre. Probiotiká sú základom pre správne fungovanie čriev.
  • Vitamín A je zásadný pre ochranu tela pred melanómom, podporu imunity a regeneráciu pokožky pri spáleninách. Betakarotén napomáha krásnemu opáleniu, ktoré vydrží.
  • Vitamín C dopĺňajte pre posilnenie imunity (prechod z klimatizovanej miestnosti do horúceho mesta si vyberá svoju daň) počas zvýšenej fyzickej záťaže (pri intenzívnom športovaní, turistike). Pomáha aj pri tvorbe kolagénu pre slnkom zaťaženú pokožku, chráni bunky pred voľnými radikálmi a eliminuje pigmentové škvrny.
  • Vitamín E chráni kožu pred vysušením od slnka, absorbuje škodlivé UV žiarenie, hydratuje, pomáha k rýchlejšej regenerácii pokožky pri ľahkých popáleninách, alebo tiež vyživuje vlasy a nechty trpiace v lete pri kúpaní v chlórovanej vode.
  • Únave a vyčerpaniu z horúčavy alebo vysokej fyzickej aktivity pomôžete horčíkom.
  • Lámaniu vlasov spôsobenému intenzívnym slnením predchádza zinok, ktorý navyše podporuje pôsobenie vitamínu A.
  • B-komplex pôsobí odpudivo pre komáre a kliešte.

10 základných rád, ako zostať na dovolenke v dobrej nálade:

1. Nepodceňujte pitný režim. Pite 1,5 – 2l neperlivej vody denne, respektíve minimálne 40 ml/kg aktívnej hmoty. Množstvo zvýšte, ak sa celý deň pražíte na slniečku alebo vyvíjate väčšiu fyzickú záťaž, trebárs vyrazíte na horskú túru.

2. Jedzte pravidelne. Pri cestovaní, často so zmenou prostredia alebo aj času, prirodzene meníte i stravovací rytmus. Prestávate vnímať pocit hladu, nemáte nič vhodné po ruke alebo nemáte na jedlo myšlienky, a potom sa stane, že sa prejete na večeri alebo sa necháte zlákať rôznymi dobrotami.

3. Malé desiaty sú veľkým pomocníkom.Nespoliehajte sa na to, že niekde niečo „schrastíte“. Snažte sa trochu plánovať a byť pripravení. Vezmite si so sebou desiatu a majte so sebou niečo, na čo ste zvyknutí. Ak nebudete vynechávať jedlá, dodržíte pravidelný režim stravovania a zachráni vás to od večerného prejedania. Pokiaľ idete na pláž, zájazd alebo na hory, pridajte do tašky čerstvé ovocie alebo proteínovú tyčinku.

4. Vyhýbajte sa sladkostiam, vyprážaným jedlám a všetkému, o čom viete, že nie je vhodné. Pokiaľ nedokážete odolať, dajte si namiesto dopoludňajšej desiaty porciu ovocnej zmrzliny alebo ovocného sorbetu. Je to ten najmenší prehrešok.

5. Pozor na skryté zlo v podobe sladených nápojov. Odporúčame úplne vynechať, či už ide o frapé alebo limonádu.

6. Opatrne s alkoholom. K dovolenke a uvoľňujúcemu odpočinku často neodmysliteľne patrí alkohol. Majte však na pamäti, že z hľadiska množstva kalórií a vplyvov na organizmus, nerobíte dobre! Pokiaľ je pre vás ťažké vyhnúť sa alkoholu, siahnite po suchom bielom víne, ideálne zmiešanom s vodou (vínny strik). Skúste nevypiť viac ako 2 poháre vína a nezabúdajte navýšiť množstvo vypitej vody.

7. Deň vždy začnite výživnými raňajkami. Kvalitné pečivo, vajíčka, hummus, zeleninové nátierky, biely jogurt, med, ovocie, zelenina. Na obed vyberajte ryby, morské plody, zeleninové šaláty, kvalitné mäso, strukoviny.Na večeru sa vyhnite prílohám.Vždy dbajte na pomer makroživín. Tzn. dostatok bielkovín, sacharidov, tukov aj vlákniny.

8. Neprejedajte sa.Je úplne prirodzené, že chcete ochutnať miestne špeciality. Pokúste sa vyberať s mierou, čo si dáte. Dovolenku si užijete viac, pokiaľ sa budete cítiť dobre a nebude vám ťažko. Skúste po dojedení prvého jedla 10 minút počkať, dať si pohár vody, a tak dať žalúdku priestor na to, aby si uvedomil, či ďalšie jedlo zvládne a potrebuje.

9. Choďte sa prejsť, obzvlášť po jedle. Chôdza je jednou z najzdravších aktivít. Pomáha tráveniu, stabilizácii hladiny cukru v krvi, aj s lymfatickým systémom. Počas dňa choďte po pláži, plávajte, vyrazte na bicykli na hrad alebo po horách.

10. Predovšetkým odpočívajte. Myslite na to, že ste na dovolenke a žiadny stres. Ak si raz dáte hamburger s hranolkami, svet sa nezrúti. Len pozor, aby sa z toho nestal každodenný rituál

Formu stravy si na dovolenke môžete vybrať buď all inclusive, polo či plnú penziu alebo vlastné stravovanie. Ťažko povedať, ktorá voľba je najlepšia, pretože každá má svoje úskalia a záleží na vašich preferenciách.

All inclusive

Ponúka veľký výber jedál, ktoré nezaťažujú organizmus, ale na druhej strane zvádzajú k prejedaniu. Takže sa nadýchnite, upokojte hormóny a s rozvahou obíďte plné stoly, aby ste si mohli vybrať to správne. Veď skladba jedál, ktorá je v ponuke, sa pravdepodobne meniť nebude, a tak ich nemusíte zjesť všetky naraz. To ale neznamená, že by ste nemohli vyskúšať neznáme jedlá. Zvoľte napríklad viac chodov, ale v malom množstve. Pokúste sa obmedziť alkoholické nápoje, zmrzliny a ďalšie dobroty počas dňa a uspokojte sa s výnimočným pohárikom na obed alebo večeru alebo kopčekom namiesto desiaty – také malé potešenie za odmenu.

Skúste pravidlo 80/20
To znamená, že 80 % stravy budú tvoriť plnohodnotné potraviny s dostatočným množstvom makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky = mäso, ryby, olivový olej, vajcia, zeleniny...) a zvyšných 20 % pochutiny, ktoré nebudú prehnane kaloricky nabité, ale budú to napr. špeciality danej krajiny, pre ktoré stojí za to zhrešiť.

Pomôcka zdravý tanier
Polovicu taniera tvorí zelenina, štvrtina bielkoviny (mäso, ryby, syr…) a štvrtina sacharidy (prílohy, pečivo, ovocie.

Polopenzia alebo plná penzia

Tu ste odkázaní na obmedzený výber pokrmov. Platí tu pravidlo vyberať najmenšie zlo. Avšak pokiaľ vám nebude jedlo vyhovovať, nie je nič jednoduchšie, než sa pokúsiť o dohovor s personálom, aby vymenil napríklad zemiaky za viac zeleniny.

Vlastné stravovanie

Vlastná kuchynka, kde si môžete sami uvariť, sa zdá ako prijateľná varianta, kedy si vezmete niektoré ingrediencie z domu alebo nakúpite v miestnom obchode. Tu je voľba len a len na vás. Máte pod kontrolou celý jedálniček, ale príprava môže byť zložitejšia a náročnejšia na čas.

Pozor na trávenie – obzvlášť na cestách
Tráviace ťažkosti hrozia vždy pri zmene prostredia alebo klímy. Stretneme sa s nezvyklými baktériami, chytíme cestovnú horúčku, stres z cestovania, netradičné jedlo a nápoje. Všetko to reakcia organizmu na zmenu prostredia a stravovacích návykov.

Rady výživového poradcu preto budú znieť:

  • Jedzte striedmo, pravidelne a vyhýbajte sa alebo dávajte pozor na nezvyčajné potraviny a exotické jedlá
  • Pozor aj na vodu, ktorá môže byť príčinou následnej hnačky a tráviacich ťažkostí – preferujte balenú vodu
  • Pred cestou sa rozhodne pripravte – už pred cestou užívajte probiotiká, vlákninu a minerály (ako horčík a vápnik). Majú silu pomôcť pri hnačke, nadúvaní i zápche. Zdravá črevná mikroflóra by mala byť prioritou.

Výživoví poradcovia Naturhouse vám môžu namiešať prázdninový balíček na mieru, aby obsahoval všetko, čo žena na cesty potrebuje, keď si chce udržať formu. A navyše pobočky ponúkajú vlákninu i probiotiká, ktoré sa zmestia do kabelky a sú teda vždy po ruke.

Zdravé opálenie

Celá dovolenka je určená na oddych a relaxáciu. A to väčšina z nás vykonáva na slniečku. Snáď každá žena sa chce z dovolenky vrátiť opálená a oddýchnutá. Aj tu musíme dbať na ochranu. Existuje dostatok prírodných foriem a doplnkov pre zdravé opálenie a tiež na opálenie, ktoré je krásne a vydrží. Krémy s vysokým faktorom chránia kožu zvonku, ale podporiť opálenie môžete aj zvnútra. Napríklad antioxidanty pomôžu proti škodlivému UV, betakarotén s farbou, horčík proti únave zo slnka alebo vitamín C s tvorbou kolagénu. Samozrejmosťou by pre nás mala byť samozrejme aj dostatočná hydratácia.

Preto Naturhouse ponúka a odporúča aj radu produktov na podporu opálenia, aby vydržalo čo najdlhšie a vaša pokožka tak zostala zdravá.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.