Tipy na zdravé obedy (nielen) do práce

Detoxikácia a chudnutie
Trendy vo výžive
Tipy na zdravé obedy (nielen) do práce

Výživová poradkyňa NATURHOUSE
Štěpánka Kutišová

Správne vyvážená a pravidelná strava je veľmi dôležitá pre našu psychickú a fyzickú kondíciu a je to práve obed, ktorý ovplyvňuje, či budeme mať v druhej časti dňa dostatok energie, alebo sa naopak budeme cítiť ospalo a malátne. Priznajme si, že objednať si obedové menu z najbližšej reštaurácie je síce jednoduchou variantou, ale nemusí byť tou najvýživnejšou, ani najlacnejšou voľbou pri chudnutí. Preto sme si pre vás pripravili tipy na zdravé obedy, ktoré si môžete pripraviť doma a s radosťou si ich vychutnať počas obedovej pauzy.

SÝTE ŠALÁTY NA OBED
salát Ak si balíte do práce aj obedy, veľkým uľahčením sú jedlá, ktoré sú nielen zdravé, zasýtia, ale sú tiež chutné aj v studenej podobe. Môže ísť napríklad o sýtejšiu podobu obedových šalátov so strukovinami, quinoou alebo štíhlej línii prospešnými strukovinovými, tzv. sklenenými rezancami. Stredomorský cícerový šalát s tuniakom, jarnou cibuľkou, zeleninou, bylinkami a olivovým olejom je skvelý! Ľahkú quinou plnú bielkovín zmiešame na jar so špargľou, na jeseň trebárs s hráškom a zelenými fazuľkami. Sklenené rezance s ázijskou zálievkou z rybacej omáčky, limetkou, chilli papričkou, lyžičkou medu, sezamovým olejom a so zvyškami pečeného mäsa sú neprekonateľné!

PEČENÉ ŠALÁTY S PLODMI JESENE
Na jeseň využijeme plody sezóny a môžeme vyrábať obedové šaláty s pečenými sýtejšími druhmi zeleniny ako je pečená tekvica, sladké zemiaky, karotka alebo červená repa. Sýtosť a chuť pokrmu obohatí tiež hrsť vlašských orechov z novej úrody, bielkoviny dodá napríklad odľahčený feta syr alebo hrsť kozieho syra.. Ochutiť môžeme pre zmenu lyžičkou horčice, jablčným octom, medom a pomarančovou šťavou. Ľahké aromatické lístky rukoly pridajú šalátu na atraktivite. A keď už sme pri tom pečení, potom nezabudneme ani na deti.

WRAPY PRE DETI
Jednoduchá forma konzumácie týchto jedál pre detských stravníkov je napríklad wrap z celozrnnej tortilly. Pripravujeme ho v nezvyčajných kombináciách s pečenou tekvicou, roztlačeným hráškom a kúskami pečeného kuraťa. Inokedy použijeme rozmixované kari z červenej šošovice alebo avokádový hummus s vajcom a kúskami zeleniny. Wrap z pečeného kurčaťa v štýle Caesar s listovým šalátom a odľahčeným jogurtovým dipom sa deťom asi nikdy nepreje. Do wrapov upečieme tiež sladké zemiaky a kuracie mäso občas vymeníme za morčacie či králičie.

DOPLNKY PROTI NEPOHODE
artekiJesennú obranu pred čľapkanicami a infekčnými nákazami, voči ktorým sme najmä teraz ostražití, vhodne podporia kapsule ARTEKI s divokým cesnakom, vitamínom E a rybím olejom. Posilňovať imunitu môžeme aj priebežne dodávaným komplexom vitamínov a minerálov, napríklad vo vrecúškach IROVITON. Vitamíny užívame s vedomím, že obdobie náročné na stres spotrebuje oveľa väčšiu ako tzv. dennú odporúčanú dávku živín a rovnako tiež posilnenie imunitného systému si v určitých obdobiach žiada vyšší podiel podporných látok ako je napr. zinok, vitamín C a D.

ZDRAVÁ ČEREŠNIČKA NA TORTE
Máte pocit, že ako odmenu poctivého snaženia by to chcelo nejaký dobrý bonbónik navyše? Moje obľúbené sú napríklad nesírené sušené marhule či slivky obalené v horkej čokoláde, ktoré si ľahko vyrobíte podomácky. Skvelé sú tiež datľové hľuzovky s kvalitnou cejlónskou škoricou, na prípravu ktorých potrebujete len mixér. A máme to. Nakoniec do tašky pridáme termosku s bylinkovým čajom INFUNAT RELAX a fľašu filtrovanej vody.

 Hotovo :-) !! Taška s jedlom je plná zdravých a chutných dobrôt, ktoré nám budú oporou po celý deň a aj vďaka nim máme oveľa väčšiu šancu na prežitie dňa.

Kontaktujte najbližšiu pobočku a opýtajte sa našich výživových poradcov, ako vám môžu pomôcť v oblasti zdravého stravovania a získanie či udržanie správnej váhy. Vyberte si tú najbližšiu pobočku.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.