Užite si Vianoce bez kíl navyše!

Detoxikácia a chudnutie
Sezónne recepty
Užite si Vianoce bez kíl navyše!

Na vianočné sviatky sa každoročne veľmi tešíme, ale ak máme problémy s váhou a riešime nadbytočné kilá, môžu byť Vianoce skutočným postrachom. Jednak sa počas sviatkov obyčajne oveľa viac je a mávame menej pohybu ako inokedy, jednak všetky vianočné špeciality, ktoré k správnym vianočným sviatkom neodmysliteľne patria, bývajú čertovsky kalorické. Čo teda s tým? Ako si Vianoce užiť, ale pritom sa necítiť previnilo?

Aj keď to tak nevyzerá, ide to! Len je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré sa hodia nielen na Vianoce, ale aj v iných obdobiach či pri udalostiach náročných na stravovanie. Ktoré to sú?

Ochutnajte, čo sa vám páči, ale len malé množstvo!

„Nemá cenu, aby ste si niečo úplne odriekali,“ hovorí Věra Burešová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE.„Nakoniec by to dopadlo tak, že buď by ste si to aj tak dali, alebo by ste sa cítili oklamaní a smutní, že niečo nesmiete. Ochutnajte všetko, na čo máte chuť, ale dajte si len malý kúsok.“ Aby ste si užili chuť nejakých zaujímavých cukroviniek, nemusíte ich predsa zjesť celý tanier!

Nahradzujte!

Keď pripravujete vianočné pochúťky, skúste sa zamyslieť nad tým, či sa nedajú tučné či kaloricky náročné ingrediencie nahradiť nejakými inými, odľahčenými – typickým príkladom je použitie odľahčenej majonézy alebo jej úplné nahradenie kvalitným jogurtom pri príprave šalátu.

Zaraďte odľahčovacie jedlo!

Samozrejme, že si na Štedrý večer dáte klasickú slávnostnú večeru. Vianoce sú ale preslávené tým, že sa často je od rána do večera niekoľko dní po sebe, a to naozaj nie je nutné. Skúste to na striedačku. „Keď jeden deň jete veľa a skôr ťažšie a kalorické jedlá, dajte si druhý deň odľahčovací jedálniček – ovocné desiaty namiesto cukroviniek, na obed ľahšie zeleninové jedlo, večer napríklad šalát s kuracím. A môžete to striedať aj počas dňa – keď je jedno jedlo kalorické, dajte si to ďalšie ľahké,“ radí Věra Burešová.

Myslite na dostatok pohybu!

Keď je väčší príjem kalórií, mal by byť aj ich väčší výdaj. Preto neleňte a vydajte sa aspoň na prechádzku alebo na návštevu k babičke po svojich, pokiaľ je to možné. Jednak vydáte energiu, jednak si prevetráte hlavu a budete sa cítiť lepšie.

Nebojte sa noviniek!

Nie je potrebné za každú cenu trvať na klasických vianočných jedlách a tradičných slovenských (a kaloricky náročných) receptúrach. Skúste aj niečo nové – napríklad vianočný šalát nemusí byť tak úplne zemiakový, ale slávnostnú atmosféru to určite nenaruší. Pokiaľ nebude rodina súhlasiť, nevadí - pripravte im to, na čo sú zvyknutí, a sebe porcičku niečoho odľahčeného. Uvidíte, že nakoniec aj tak budú všetci pokukovať po vašom tanieri!

Ak predsa priberiete, nenechajte si kilá veľmi dlho!

Môže sa stať, že aj keď sa budete snažiť, nejaké to kilo navyše vám po Vianociach predsa len zostane. „V takom prípade je najlepšie sa hneď objednať do poradne na konzultáciu, naša šikovná výživová poradkyňa každému klientovi poradí, čo je pre neho najlepšie a ako sa nevítaných kilogramov čo najrýchlejšie zbaviť,“ odporúča Věra Burešová.

Pokiaľ vás láka niečo nové, môžete vyskúšať ľahký vianočný šalát s karfiolom alebo guličky zo sušeného ovocia, ktoré sú zároveň aj bezlepkové a vhodné pre vegánov.

Vianočný karfiolový šalát

Budete potrebovať:
-        1 menší karfiol
-        4 vajcia
-        100 gramov šunky v celku
-        4 lyžice odľahčenej majonézy
-        téglik dobrého bieleho jogurtu
-        100 gramov mrazeného hrášku
-        2 lyžice citrónovej šťavy
-        1 lyžičku plnotučnej horčice
-        soľ, biele korenie

Postup
Karfiol uvarte tak, aby nebol rozvarený. Rozdeľte ho na ružičky, nechajte vychladnúť a vložte do misy. Vajcia uvarte natvrdo, naklepte škrupinu a ponorte na chvíľu do studenej vody, budú sa potom lepšie lúpať. Hrášok sparte vriacou vodou a pridajte ku karfiolu, potom prisypte šunku nakrájanú na kocky. Vajcia olúpte a nakrájajte na väčšie kocky.
Zmes pokvapkajte citrónovou šťavou, všetko opatrne premiešajte, osoľte, okoreňte, zľahka vmiešajte majonézu, jogurt a horčicu. Šalát bude určite skvele chutiť ako k vianočnému kaprovi, tak k rezňu alebo napríklad k steaku z lososa.

Voňavé guľôčky z jabĺk a sliviek

Budete potrebovať:
-        100 gramov sušených sliviek
-        100 gramov sušených jabĺk
-        ½ zrelého banánu
-        malú lyžičku škorice
-        mleté oriešky alebo mletý kokos na obalenie

Postup
Jablčné krížalky namočte do vody a nechajte hodinu napučiavať. Potom ich sceďte a rozmixujte alebo nameľte spoločne so slivkami. Pridajte roztlačený banán a škoricu a všetko dobre premiešajte, až sa vytvorí homogénna hmota. Pokiaľ je príliš lepkavá, môžete na zahustenie pridať mleté oriešky. Vytvarujte guličky a obaľte ich v kokose alebo v mletých orieškoch.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.