Zázračné ríbezle

Trendy vo výžive
Zázračné ríbezle

Štěpánka Kutišová

Odkiaľ ríbezle pochádzajú
Rybíz červený černýOd 16. storočia sa v Európe pevne zakorenili ríbezle a do súčasnej doby sa tešia veľkej popularite, zvlášť ako nenáročné ovocie malých domácich záhradiek. Patria medzi čeľaď egrešovitú a sú teda príbuzné egrešom. Na záhradkách sa pestujú ich pestré varianty, ale najbežnejšie sú červené a čierne, ďalej biele, ružové sú krížencom bielych a červených. Rusko, Poľsko, Nemecko, Ukrajina a Rakúsko patria medzi veľkých komerčných pestovateľov. Ríbezle červené sú rozšírené od Stredozemného mora až po Nórsko a v prírode pôvodne divo rástli, čierne pochádzajú zo severnej Ázie. Európania pestujú na 50 odrôd ríbezlí.

Ríbezle sú bohatým zdrojom vitamínov

Ríbezle sú skvelým zdrojom vitamínu C a vlákniny a dobrým zdrojom vápnika, železa, draslíka a vitamínov A a B. Sú bohaté na rastlinnú kyselinu elagovú, čo je fenolová zlúčenina pôsobiacia proti rakovine a vysokému cholesterolu, a na antokyány, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. V každej bobuľke ríbezlí sa skrývajú 2 mg vitamínu C. 35-40 bobuliek môže pokryť dennú spotrebu tohto vitamínu u organizmu, ktorý nie je preťažený veľkým stresom. So stresovou záťažou je potreba vitamínu C vyhľadávať viac. Vitamín C pôsobí ako biokatalyzátor enzýmových procesov vo všetkých telesných bunkách.

Pre lepšiu funkciu vášho srdca, lepšiu náladu a krajšie vlasy
rybízFarbivo ríbezlí obsahuje karotén, z ktorého sa pri látkovej výmene vytvára vitamín A - druhá najdôležitejšia látka pre telesnú imunitu. Vitamín A chráni nielen sliznice, ale stimuluje tiež látkovú výmenu v bunkách. Ríbezle obsahujú veľké množstvo niacínu (vitamín B3, dôležitý pre nervy), kyselinu pantoténovú (vitamín B5, pre dýchanie buniek a pekné vlasy) a draslíka (odvodňuje a prenáša živiny). Zvlášť vysoký je podiel vápnika, ktorý je skvelým upokojujúcim prostriedkom. Ríbezle majú tiež veľa železa pre krvotvorbu a minerálnych látok ako je horčík a mangán (pre funkciu srdca, náladu, sústredenie).
Vitamín C, ktorý je v ríbezliach vysoko koncentrovaný, a preto je toto ovocie tak nakyslé, je prepravovaný cez sliznice do krvi a k ​​telesným bunkám, ktoré majú stálu potrebu tejto biolátky, predovšetkým pri stresových situáciách. Aktivujúci vitalizujúci účinok ríbezlí na celkovú látkovú výmenu v rozmedzí 90 minút je vedecky dokázaný

Tíšia kašeľ a znižujú horúčku
černý rybízŠťava z čiernych ríbezlí je považovaná za dobrý prostriedok proti horúčkam, kašľu a zachrípnutí, najmä však zvyšuje pružnosť ciev. Varené čierne ríbezle sa tiež používajú na liečbu bolestí hrdla. Listy slúžia na zrážanie horúčky a podporu močenia. Výťažok z kôry čiernych ríbezlí pomáha pri hemoroidoch. Želé z čiernych ríbezlí rozmiešané v horúcej vode je užitočné pri prechladnutí. Pri jednej štúdii sa zistilo, že šťava z čiernych ríbezlí zastavila rast rakovinových nádorov u zvierat.

Účinky ríbezľového oleja
Listy červených ríbezlí zmierňujú bolesti spôsobené artrózou, výronmi a vymknutím. Ovocie slúži ako laxatívum. Červené ríbezle sa ordinovali ako prevencia skorbutu. Bývajú tiež súčasťou pleťových masiek slúžiacich na spevnenie pleti. Osobám so zvýšeným krvným tlakom sa podával olej z ríbezľových semienok. Výrazné zníženie krvného tlaku, ku ktorému u nich došlo, pripisujú vedci kyseline gama-linolovej, ktorá je v oleji obsiahnutá.

Pozrieť sa môžete aj na náš výborný recept na osviežujúci ríbezľovou zmrzlinu.

Páčia sa Vám naše novinky? Viac rád môžete dostávať pravidelne do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím súhlas so spracovaním osobných údajov. Ďakujeme za pochopenie.